carkey
carkey

CarKey – ta funkcja pozwoli na otwieranie auta z użyciem smartfona Apple!

Gigant z Kalifornii ogłosił nawiązanie współpracy z jednym z największych graczy sektora samochodowego. Urządzenia firmy z jabłkiem mają umożliwić otwieranie aut bez fizycznego klucza.

Nowinki z konferencji Apple Worldwide Developers Conference

Konferencja Apple (Worldwide Developers Conference) obfitowała w wiele zaskakujących nowości. Jedną z nich jest funkcja CarKey, czyli sposób na otwarcie samochodu przy pomocy urządzeń Apple. Funkcja jest częścią świeżo zaprezentowanej najnowszej wersji systemu operacyjnego iOS – iOS 14.

Pierwszymi samochodami, w których będzie miała one swoje zastosowanie, są auta marki BMW z serii 5, które zostaną zaprezentowane już w przyszłym miesiącu. CarKey ma opierać się na NFC wspomaganym przez nowy standard przemysłowy wykorzystujący chipset wideband, a nie tylko samo NFC. Przypomnijmy, że o usłudze CarKey pisał już jakiś czas temu Tomek w kontekście otwierania domów z jej wykorzystaniem.

Jak to będzie działać?

W celu skorzystania z funkcji należy najpierw sparować iPhone’a lub Apple Watcha z samochodem wspierającym CarKey, zaś w celu otworzenia auta wystarczy przyłożyć urządzenie do czytnika NFC pojazdu. W zależności od wybranego sposobu weryfikacji (można ją pominąć w Trybie Ekspresowym) będzie należało dokonać poświadczenia poprzez Face ID lub Touch ID (czytnik linii papilarnych).

Uprawnieniami do otwierania samochodu będzie można się podzielić z innymi użytkownikami poprzez iMessage. CarKey jest także kompatybilny wstecznie z wersją 13 systemu operacyjnego iOS.

Jak takie rozwiązania wyglądają obecnie?

Podobne rozwiązania, jak CarKey, występują już w przemyśle samochodowym, jednak wymagają dodatkowych aplikacji z kluczami. W przeciwieństwie do nich Apple CarKey jest wbudowany w system operacyjny iOS, dzięki czemu pozwoli nam stworzyć z telefonu magazyn kluczy do wielu pojazdów.

Wizje przyszłości – kwestia bezpieczeństwa

Zapowiadane rozwiązanie zdaje się być bardzo ciekawe i może wprowadzić wiele wygody. Zastanawiam się, jak będzie wyglądało bezpieczeństwo zaprezentowanego rozwiązania, ale także czekam z niecierpliwością, żeby za pomocą naszych telefonów z jabłkiem przetestować najnowsze dziecko Apple – CarKey!