Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Recenzja ekspresu do kawy Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca

6
Ocena

Pijąc często kawę w domu, warto pomyśleć o zakupie dobrego automatycznego ekspresu do kawy. Powinien być to sprzęt niezawodny, robiący smaczną kawę z puszystą mleczną pianką. Będzie liczył się solidny młynek, spora moc i wygoda użytkowania. Czy Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca wpisuje się w te kryteria? Czy to ekspres, który warto kupić?

Wideorecenzja

Zawartość opakowania

W opakowaniu z Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca dostajemy sporo akcesoriów. Poza samym ekspresem do kawy znajdziemy zestaw dodatków w zamkniętej saszetce oraz karafkę na mleko. Karafka to tak naprawdę coś w rodzaju termosu z nakrętką. Grube dno i ścianki zapewnią długie utrzymanie niższej temperatury mleka poza lodówką, a nakrętka z rurką pozwolą na pobieranie mleka podczas zaparzania kawy.

W saszetce znajdziemy wszystko, co potrzebne do codziennego użytkowania. Są tam:

 • instrukcja obsługi w kilku językach (także polskim, chociaż tłumaczenie nie jest perfekcyjne),
 • miarka do kawy mielonej,
 • zatyczka do układu spieniania mleka (rurkę z mlekiem możemy podłączyć z prawej lub lewej strony, po drugiej stronie wtedy wkładamy zatyczkę),
 • pędzelek do czyszczenia,
 • drucik ze szczotką do czyszczenia,
 • metalową podstawkę do umieszczenia na szczycie ekspresu, służy do podgrzewania filiżanek przed zaparzeniem kawy,
 • aż cztery rurki do pobierania mleka bezpośrednio z kartonu lub naczynia innego niż dedykowany pojemnik na mleko,
 • zapasowy zestaw gumek i uszczelek.

No faktycznie, sporo tego! Szczególne wrażenie robi obecność aż czterech rurek, dzięki czemu, jeśli któraś się zużyje, możemy szybko wymienić ją na nową. Poza tym jeszcze jedna rurka jest umieszczona w pojemniku na mleko. Ta jest już jednak dedykowana do karafki, ponieważ zawiera zaczepy po obu stronach. Z jednej strony rurka jest wczepiana do ekspresu, a z drugiej do pojemnika na mleko.

Z technicznych aspektów, ekspres generuje ciśnienie na poziomie 19 barów. Moc nagrzewania to z kolei 1400 W. Obudowa urządzenia jest stosunkowo duża. Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca mierzy 36 cm wysokości, 27 cm szerokości i aż 46 cm szerokości. Sprzęt zajmuje więc spory kawał blatu, co warto mieć na uwadze przed zakupem. Do tego warto ustawić go w taki sposób, żeby mieć dostęp do niego praktycznie z każdej strony…

Na lewym boku mamy bowiem drzwiczki, za którymi skrywa się pojemnik na wodę. Nie ma on żadnego filtra, po prostu wlewamy wodę, wsuwamy i działa. Pojemnik maksymalnie pomieści 1700 ml wody. Nad pojemnikiem jest jeszcze pokrętło, za pomocą którego możemy zmienić objętość pianki. Polega to na podawaniu różnej ilości pary wodnej przy pobieraniu mleka, co pozwala na powstawanie mlecznej piany.

Po prawej stronie z kolei mamy pojemnik na fusy. Oprócz niego umieszczono tu mechanizm podawania kawy, który możemy sobie swobodnie wyjąć, chociażby do przeczyszczenia. Powinniśmy to robić około raz w miesiącu, żeby zapewnić sobie jak najlepszy smak kawy. Z tyłu natomiast mamy przewód zasilający, kilka symboli i znaków towarowych, a także fizyczny przełącznik. Z jego pomocą możemy całkowicie odciąć zasilanie od ekspresu.

Od góry Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca znajdziemy miejsce na umieszczenie metalowej podkładki do podgrzewania filiżanek. Góra ekspresu podczas pracy się nagrzewa, a metalowa podkładka dłużej trzyma ciepło. Niestety, całość nie będzie gorąca przed wykonaniem kawy. Zazwyczaj robi się ciepła po 1-2 kawach.

Poza podkładką, na górze mamy też pojemnik na kawę – a właściwie dwa pojemniki. Jeden jest większy, gdzie zmieści się około 250 g ziaren kawy. Do dyspozycji mamy tu też pokrętło do młynka ceramicznego, dzięki któremu dostosujemy stopień zmielenia, co ma wpływ na moc i aromat napoju. Drugi pojemnik jest mniejszy, schowany za dodatkową zaślepką, gdzie możemy wsypać jedną miarkę już zmielonej kawy.

No i wreszcie front. Tu do dyspozycji mamy spory ekran dotykowy do obsługi urządzenia. Nad nim jest logo producenta, a po prawej stronie włącznik. Jedno krótkie dotknięcie uruchamia ekspres, a gdy będziemy chcieli go wyłączyć, musimy przez chwilę przytrzymać klawisz – dopiero wtedy urządzenie się wyłączy.

Pod ekranem mamy ruchomy moduł, z którego wydobywa się kawa i w którym spienia się mleko. Regulacja wysokości jest zaskakująco spora i jesteśmy w stanie umieścić tu szklanki o wysokości nawet 15 centymetrów. Moduł spieniający jest wyjmowany, przez co łatwo go wyczyścimy. Budowa tego elementu jest prosta, jest złożona w sumie tylko z kilku połączonych ze sobą rurek. Każdą część możemy sobie łatwo odczepić i przemyć.

Najciekawsze w tym module jest jednak to, że na jego szczycie jest wmontowany jeszcze jeden mniejszy wyświetlacz. Pokazuje on zazwyczaj logo producenta, ale w trakcie zaparzania kawy wyświetla się tu też prosta animacja, pokazująca stopień ukończenia przygotowywania napoju. Do tego wokół modułu zaczyna się pojawiać świetlna animacja. Bardzo fajny dodatek!

Od spodu dyszy znajdziemy jeszcze podświetlenie, które aktywuje się podczas wykonywania kawy. Na samym dole jest jeszcze tacka, na której umieszczamy kubki, szklanki lub filiżanki. Tacka zbiera też nadmiar wody podczas zaparzania kawy, raz w tygodniu warto ją opróżnić i przemyć.

Ogólnie więc Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca wygląda ciekawie, ma kilka interesujących elementów w swojej obudowie i nieoczywistych rozwiązań. Jednocześnie to sprzęt sporej wielkości i wymagający wolnej przestrzeni praktycznie z każdej strony, bo wszędzie od czasu do czasu musimy się dostać.

Dostępne funkcje

Po uruchomieniu ekspresu, sprzęt potrzebuje chwili na przeczyszczenie wężyków w środku. Po kilkunastu sekundach pokażą nam się ikonki z dostępnymi napojami i funkcjami. Są to:

 • Espresso,
 • Espresso Macchiato,
 • Latte,
 • Cappuccino,
 • Milk z samym spienionym mlekiem,
 • Water, czyli woda, na przykład do herbaty,
 • Powder, gdzie ekspres będzie korzystał z kawy mielonej. Wystarczy dotknąć tę ikonkę, a obrazek pustej łyżeczki zmieni się na łyżeczkę z kawą. Wtedy każdy napój kawowy będzie wykonywany ze zmielonej kawy, a nie z ziaren.

Poza tymi klawiszami, mamy jeszcze menu. Tu znajdziemy trochę dodatkowych opcji przydatnych w codziennym użytkowaniu. Pierwszą jest konfiguracja ustawień dla każdego z napojów. Możemy tu dostosować ilość wody podawanej do kawy, temperaturę, ilość kawy (od 7 do 12 gramów) oraz wybrać między niskim a wysokim ciśnieniem wody. Przy mlecznych napojach kawowych ustalimy także czas podawania spienianego mleka, do wyboru mamy od 15 do 60 sekund. Trzeba sobie tu odpowiednio popróbować i dobrać takie ustawienia, żeby smak jak najbardziej nam odpowiadał.

Kolejny klawisz w ustawieniach pozwala na zarządzanie podświetleniem ekranu. Jest to jednak bardzo proste i krótkie dostosowywanie – do wyboru mamy jedynie cały czas podświetlone informacje w pełnej jasności, obniżanie jasności przy bezczynności lub całkowite wygaszanie ekranu, gdy nie korzystamy z ekspresu.

Dalej mamy funkcję wywołania czyszczenia poszczególnych elementów urządzenia. Po wybraniu konkretnej ikonki całość będzie działa się automatycznie. W przypadku konieczności wykonania jakiejś akcji (na przykład wrzucenia tabletki odtłuszczającej) otrzymamy taką informację na ekranie.

W ustawieniach zmienimy też język. Dostępny jest angielski, francuski, niemiecki, włoski i hiszpański. Polskiego niestety zabrakło. Ustalimy także timer, po jakim czasie ma się wyłączyć nasz ekspres. Możemy wybrać od pół godziny do 24 godzin. Dalej podejrzymy liczbę wykonanych kaw dla poszczególnych trybów oraz wyłączymy lub włączymy dźwięki.

Dostępna jest także zakładka z kalibracją. Po wejściu w nią pokazuje się klawiatura numeryczna, za jej pomocą możemy wpisać kody serwisowe. W instrukcji znajdziemy informację, że jest to dedykowane dla pomocy technicznej, w przypadku zgłoszenia jakichś nieprawidłowości w działaniu. Moim zdaniem powinno to być nieco bardziej ukryte, bo nie wiem, co mogłoby się zadziać, jeśli przypadkowo wpisałoby się jakieś losowe cyfry…

Przedostatnia opcja w menu to dostosowywanie twardości wody, gdzie mamy dostępne trzy poziomy. Ostatnia ikona to powrót do ekranu głównego, wychodząca z menu. I to wszystko. Są więc chyba wszystkie funkcje, które są potrzebne w codziennym użytkowaniu. Osobiście nie podoba mi się jedynie sposób kalibracji ilości kawy i mleka podawanej w każdym z napojów. Nie mam jakoś takiego wyobrażenia, chociażby, ile sekund do dużej szklanki powinno być podawane mleko.

Co prawda podczas wykonywania napojów kawowych możemy w każdym momencie zatrzymać podawanie mleka lub kawy. Nie zapisuje się to jednak nigdzie, więc za każdym razem musielibyśmy sobie tak zatrzymywać. No, chyba, że stopniowo dopasujemy te wartości do naszego ulubionego kubka. Może to jednak potrwać trochę czasu, wykonując co najmniej kilka kaw pod rząd, co jest bardzo mało intuicyjne.

Działanie Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca w praktyce

Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca działa bardzo poprawnie. Przy pomocy tego ekspresu szybko i skutecznie wykonamy kilka rodzajów kaw i napojów, a efekty zawsze będą zadawalające. Jeśli tylko utrzymamy wszystkie systemy w odpowiedniej czystości, kawa będzie smaczna, aromatyczna i z bardzo gęstą, puszystą mleczną pianką.

Ekran jest bardzo czuły na dotyk i każde kliknięcie przenosi nas dokładnie tam, gdzie sobie tego życzymy. Podobnie z dotykowym klawiszem obok ekranu – też bez problemu zawsze reaguje na nasz dotyk. Obsługa przy pomocy dotyku jest wygodna i wszystkie najważniejsze elementy widać od razu na pierwszy rzut oka.

Na tym ekranie pojawiają się także dodatkowe informacje na temat konieczności podjęcia jakiejś akcji. Za każdym razem, gdy zabraknie wody, ziaren czy pojemnik na zużytą kawę się zapełni, otrzymamy komunikat na ekranie. Z urządzenia wydobędzie się wtedy donośny dźwięk, który nie ustanie, zanim nie wyeliminujemy błędu. Do tych powiadomień mam w sumie jedno zastrzeżenie – często informacja o zapełnieniu pojemnika na fusy jest delikatnie za późno, przez co wysuwając go z ekspresu trochę kawy się rozsypuje na blat.

Bardzo ciekawy jest też ten drugi ekran, pokazujący stopień ukończenia kawy. Niby drobiazg, a jednak mocno przydatny. Ciekawie wygląda też podświetlenie szklanek podczas zaparzania kawy. Te dodatki sprawiają, że Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca jest wyjątkowym, mocno „wybajerzonym” ekspresem do kawy.

Niestety, jednocześnie Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca jest według mnie dość niedopracowany pod kątem systemu. Już pierwszym minusem jest fakt, że w systemie nie mamy języka polskiego, co dla wielu użytkowników może być sporą przeszkodą. Do tego obsługa nie wszędzie jest intuicyjna (na przykład dostosowywanie ilości kawy i mleka w napojach) i niektóre funkcje nie działają w pełni poprawnie.

Przykładowo, funkcja zaparzania jednocześnie dwóch kaw praktycznie nie działa. Ekspres może z 4 razy na około 20 prób wykonał z rzędu dwa cykle zaparzania. Poza tym Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca wykonywał jedynie jedną kawę, drugą trzeba było włączać ponownie ręcznie.

Do tego ekspres potrzebuje stosunkowo dużo czasu, żeby się włączyć i umożliwić wykonanie kawy. Po zakończeniu zaparzania, wyłączanie też trwa długo. Do tego wtedy ekspres się czyści, wydłużając tym samym cały proces. Oczywiście, czyszczenie jest konieczne i bardzo dobrze, że automatycznie się wykonuje, jednak w przypadku tego ekspresu to jest już przesada. Urządzenie zużywa wtedy absurdalnie dużo wody (czasem nawet ponad pół litra na raz!), przez co pojemnik na wodę opróżnia się w bardzo szybkim tempie.

Szkoda też, że nie możemy całkowicie wyłączyć podświetlania po wyłączeniu ekspresu. Korzystając z klawisza obok ekspresu, po przytrzymaniu sprzęt przechodzi bardziej w tryb czuwania. Podświetla się wtedy delikatnie ekran, na którym pokazuje się zdjęcie ekspresu wraz z logo producenta. W ustawieniach na szczęście możemy wyłączyć te informacje, ale tylko z dużego ekranu. Na mniejszym ekraniku jest też drugi raz wyświetlone logo, którego już nie wyłączymy. Totalnie nie wiem po co i czy nie wpłynie to negatywnie na żywotność wyświetlacza.

Do tego co kilka sekund oświetlenie wokół klawisza po prawej stronie wyświetlacza mruga dość jasnym światłem. Wieczorami dość solidnie rozświetla to wnętrza. Jedyne sposoby na wyłączenie ekranu i podświetlenia to odłączenie zasilania lub skorzystanie z przełącznika, znajdującego się z tyłu obudowy. Dostęp do niego jest jednak mocno utrudniony, szczególnie, gdy ekspres stoi przy meblach lub ścianie.

Podsumowanie

Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca kosztuje w polskich sklepach od około 2200 złotych. Oj, sporo… Szczególnie, że mam bardzo mieszane uczucia co do tego sprzętu.

Z jednej strony kawa jest smaczna, pianka ładna i funkcji jest sporo. Dotykowy ekran ułatwia obsługę, możemy dostosowywać wielkości napojów, całość jest łatwa w utrzymaniu, a zestaw akcesoriów pokaźny. Do tego mamy w sumie dwa ekrany, podświetlanie filiżanek, ciekawą animację podczas przygotowywania kawy i możliwość wykonywania napojów z ziaren oraz mielonej kawy.

Jednocześnie Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca nie ma języka polskiego, nie wszystkie funkcje działają prawidłowo i dostosowywanie ilości kawy nie jest intuicyjne. Poza tym obudowa jest dość duża i do każdego z boków potrzebujemy mieć praktycznie stały dostęp, żeby chociażby opróżnić pojemnik na fusy czy dolać wodę. Szkoda też, że nie możemy wyłączyć podświetlenia małego ekranu i mrugania klawisza dotykowego w przypadku, gdy ekspres nie jest używany.

Przy takiej cenie pewnie zdecydowałbym się na coś innego. Mimo tylu „bajerów”, brak języka polskiego i kilka niedoróbek mnie nie zachęca. Gdyby był to wydatek rządu 1500 złotych, to by była naprawdę dobra propozycja. Za 2200 złotych, na tle konkurencji, Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca wypada dość przeciętnie.

Ogólnie więc Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca nie jest złym ekspresem, po dostosowaniu kawy do własnych potrzeb sprawdza się nieźle. Aktualna cena jest jednak po prostu zbyt wysoka.

A co Wy myślicie o tym ekspresie? Wybralibyście go, czy raczej szukalibyście czegoś innego? Dajcie znać w komentarzach!

Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Recenzja ekspresu do kawy Cecotec Power Matic-ccino 8000 Touch Serie Bianca
Wnioski
Zalety
Dotykowy ekran ułatwiający obsługę
Dodatkowy ekran informacyjny
Sporo funkcji i opcji dostosowywania napojów kawowych
Spora regulacja dyszy podających kawę
Przy utrzymaniu czystości – gęsta, wysoka pianka
Podświetlanie kubków, animacja przy wykonywaniu kawy
Dobrze działający młynek do ziaren z 5-stopniową regulacją
Możliwość używania mielonej kawy
Wady
Brak języka polskiego
Nie wszystkie funkcje działają w pełni dobrze, a zmienianie ustawień jest nieintuicyjne
Stosunkowo duże wymiary urządzenia
Potrzeby jest dostęp do ekspresu z każdej strony (żeby dolać wodę, usunąć fusy itp.)
Nie ma możliwości wyłączenia podświetlenia dotykowego klawisza oraz małego ekranu w trybie czuwania
6
Ocena