Arm

Cel przejęcia Arm przez Nvidię – Sztuczna Inteligencja

Nowo potwierdzona transakcja przejęcia producenta procesorów Arm przez Nvidię za 40 miliardów dolarów ma wiele przyczyn. Wejście na rynek podzespołów do urządzeń mobilnych to tylko jedna z nich. Prezesowi Nvidii, Jensenowi Huang, zależy także na dalszym, przyspieszonym rozwoju sztucznej inteligencji.

Cel przejęcia Arm przez Nvidię - Sztuczna Inteligencja
To niezwykłe, ekscytujące połączenie sił / fot. Nvidia

Wyczekiwana, niespodziewana

Transakcja ta ma zostać zakończona w okresie 18 miesięcy. Pozwoli na użycie technologii firmy Arm do ulepszenia obecnych produktów Nvidii – kart graficznych do trenowania sztucznej inteligencji, a także platformy przetwarzającej dane w chmurze. Jak powiedział Jensen Huang:

Dzięki połączeniu możliwości obliczeniowych Nvidii w zakresie AI z szerokim ekosystemem procesorów Arm, możemy rozwinąć przetwarzanie danych w chmurze, smartfony, komputery, autonomiczne samochody, roboty i Internet Rzeczy. Kombinacja ta wpłynie także na ekosystem Arm, drastycznie rozwijając możliwości badawczo-rozwojowe firmy i rozszerzając jej portfolio przez najlepsze na świecie technologie Nvidii – karty graficzne i AI.

Uniting NVIDIA’s AI computing capabilities with the vast ecosystem of Arm’s CPU, we can advance computing from the cloud, smartphones, PCs, self-driving cars and robotics, to edge IoT, [and expand AI computing to every corner of the globe]. […] For Arm’s ecosystem, the combination will turbocharge Arm’s R&D capacity and expand its IP portfolio with NVIDIA’s world-leading GPU and AI technology.
Cel przejęcia Arm przez Nvidię - Sztuczna Inteligencja
Karta graficzna przeznaczona do AI i centrum danych – Ampere A100 / fot. Nvidia

Przyszłość procesorów

Ważnym elementem transakcji jest to, że siedziba Arm wciąż pozostanie w Wielkiej Brytanii (Cambridge). Zostanie tam stworzone jednak nowe centrum badawczo-rozwojowe, skupiające się właśnie na rozwoju sztucznej inteligencji. Długoterminowym celem Nvidii jest stworzenie superkomputera specjalizującego się w AI, wykorzystującego obecne, jak i nowe technologie obu firm.

Polecam też zaglądnąć na oficjalną stronę Nvidii, gdzie dowiemy się o wiele więcej o motywie i konsekwencjach tego przejęcia.