Cupra
(fot. Seat)

Cupra zapowiada elektryczną przyszłość i prezentuje aż trzy nowe auta

Terramar, Tavascan i UrbanRebel – to trzy nowe modele, które marka Cupra zamierza wprowadzić na rynek do 2025 roku. Mamy do czynienia z hybrydą, a także dwoma elektrykami BEV.

To był naprawdę dobry pomysł!

Marka Cupra, będąca częścią koncernu Volkswagen, została wydzielona z Seata. Mamy bowiem do czynienia z samochodami mającymi zapewniać sportowe wrażenia z jazdy i jeszcze bardziej być ucieleśnieniem hasła „niemiecka precyzja, hiszpański temperament”.

Stworzenie oddzielnej marki okazało się strzałem w dziesiątkę. Firma chwali się, że dostarczyła blisko 200 tysięcy samochodów na całym świecie, a jej obroty wzrosły z 430 milionów euro w 2018 roku, do prawie 2,2 miliarda euro w 2021 roku, znacznie przekraczając wszelkie oczekiwania. Co więcej, Hiszpanie zamierzają podwoić sprzedaż i obroty w 2022 roku.

Cupra
(fot. Seat)

Naszym celem jest, aby do 2025 roku dostarczać 500 000 samochodów rocznie, kontynuować międzynarodową ekspansję, a także wejść w nowe segmenty.

Terramar Wayne Griffiths, dyrektor generalny marki Cupra.

Hybryda, a także dwa elektryki

Cupra, tak samo jak każdy producent samochodów w Europie, zamierza iść w kierunku elektryfikacji. Warto zaznaczyć, że pierwszy w pełni elektryczny model został pokazany już w zeszłym roku, ale to dopiero początek zbliżających się zmian.

Model Terramar będzie pierwszym zelektryfikowany SUV-em marki, w którym zostanie zastosowany napęd hybrydowy plug-in nowej generacji. W trybie elektrycznym ma on zapewniać do 100 km zasięgu. Nie będzie to duży SUV, a raczej model bliższy miejskim crossoverom – długość ma wynosić 4,5 metra. Do oferty dołączy on w 2024 roku.

W 2024 roku odbędzie się jeszcze premiera w pełni elektrycznego modelu Tavascan, który ma należeć do ostatnio niezwykle modnego segmentu – SUV Coupe. Cupra dodaje, że dwa silniki elektryczne zapewniają łącznie 306 KM.

Rok później, w 2025 roku, klienci będą mogli kupić model UrbanRebel, który podobno będzie świetnym wyborem do miasta (i nie tylko). Zastosowany silnik elektryczny ma charakteryzować się mocą 226 KM, co pozwoli na rozpędzenie się do 100 km/h w czasie 6,9 sekundy. Natomiast zasięg ma wynosić do 440 km (wersja Range).

Dowiedzieliśmy się również, że Hiszpanie do 2025 roku planują odświeżenie obecnej gamy – Leon, Formentor i Born.