cyberbezpieczeństwo

Nasze cyberbezpieczeństwo zależy od Sztucznej Inteligencji

Cyberbezpieczeństwo to jeden z najważniejszych problemów XXI. wieku. 89% pracowników działu IT uważa, że ich pracodawca powinien robić więcej w celu ochrony przed cyberprzestępstwem – podaje firma Webroot. Jej najnowszy raport, dotyczący użycia najnowszych technologii uczenia maszynowego w sektorze cyberbezpieczeństwa, pokazał, że obecnym liderem w ich stosowaniu jest Wielka Brytania. Czego jeszcze możemy się z niego dowiedzieć?

Znaczenie wykorzystywania AI w cyberbezpieczeństwie

Oto kilka statystyk z raportu Webroot Threat Report 2020 w skrócie:

  • 96% pracowników działu IT używa narzędzi wykorzystujących uczenie maszynowe w celu zachowania cyberbezpieczeństwa.
  • 72% z nich uważa też, że producenci oprogramowania, mającego chronić przed cyberprzestępstwem, powinni uwzględnić użycie AI w kampaniach marketingowych swoich produktów.
  • 91% dokładnie bada narzędzia, których używa, specjalnie wybierając te wykorzystujące AI.
  • 84% uważa, że są bezpieczni od cyberataków wykorzystujących uczenie maszynowe.
  • 86% sądzi, że mogliby robić więcej w celu zapobiegania cyberatakom.

W obecnej chwili, z milionami ludzi pracującymi w domu na całym świecie, jeszcze ważniejsze jest zachowanie naszego cyberbezpieczeństwa, a dla pracodawców – edukowanie swoich pracowników na temat prawidłowych procedur.

Biorąc pod uwagę, że wzrasta liczba ataków typu phishing (o 640% w porównaniu z poprzednim rokiem), a jednocześnie skraca się czas potrzebny do ich wykonania (do około 30 minut), każdy powinien przemyśleć użycie nowych technologii cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo w firmach

Matt Aldridge z firmy Webroot uważa, że przeciętny konsument nie rozumie jeszcze, jak AI i uczenie maszynowe może mu pomóc w ochronie przed cyberatakami, a także przyczynić się do ochrony przedsiębiorstw. Aldridge uważa kolaborację przedsiębiorstw z producentami oprogramowania za kluczową część układanki. Ci z nich, którzy posiadają duże doświadczenie z implementacją Sztucznej Inteligencji w swoich produktach, mogą wspomóc firmy eksperckimi poradami dotyczącymi wdrożenia nowych technologii do ich systemów.

Aldridge uważa, że tylko dzięki temu możemy być całkowicie chronieni przed cyberatakami. Liczmy więc na szybką realizację wszystkich tych taktyk.