Planeta skalista
fot. GooKingSword | Pixabay

Czy inne planety skaliste są podobne do Ziemi?

Ziemia jest planetą skalistą, zresztą nie jest jedynym tego typu obiektem w całym Układzie Słonecznym. Obok naszego domu wokół Słońca obraca się kilka innych ciał niebieskich, stworzonych ze skał i metali, jednak czy mimo podobnej budowy, inne planety skaliste są podobne do naszego globu ziemskiego?

Planety skaliste Układu Słonecznego

W skład Układu Słonecznego wchodzi łącznie osiem planet – w tym cztery gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran i Neptun), a także planety skaliste, o których dzisiaj mowa, czyli Merkury, Wenus, Ziemia i Mars. W Układzie Słonecznym to tak właściwie na tyle, jednak warto dodać, że w całym Wszechświecie jest ich niezliczona ilość.

Szacuje się bowiem, że w samej Drodze Mlecznej znajduje się ponad 10 miliardów ciał niebieskich tego typu, a przecież to tylko jedna galaktyka. Inne planety skaliste cechują się tym, że pod względem budowy są bardzo podobne do Ziemi, jednak wcale nie oznacza to, że każda nadaje się do zamieszkania. Przykładowo Merkury jest najbliżej Słońca i przy tym ma bardzo słabą atmosferę, co powoduje ogromne wahania temperatur – nieoświetlona strona może osiągać -170°C, zaś zwrócona do Słońca część – nawet 430°C.

Wenus zaś ma atmosferę złożoną z dwutlenku węgla i azotu, gdzie występują chmury dwutlenku siarki, a na powierzchni średnia temperatura to 460°C. Do tego jest jeszcze Mars, jednak ten jest za zimny – temperatura waha się w zakresie -140 do 20°C, jego atmosfera też nie jest odpowiednia dla człowieka, zresztą podobnie jak średnie ciśnienie atmosferyczne na poziomie 600 hPa – na Ziemi jest to 1013 hPa.

Układ Słoneczny
fot. 0fjd125gk87 | Pixabay

Z czego zbudowane są planety skaliste?

Jak sama nazwa mówi, planety skaliste składają się głównie z krzemianów (90% skał tworzących skorupę ziemską), a także z minerałów, takich jak tlenki oraz węglany. Oczywiście obiekty te, podobnie jak Ziemia, mają skorupę i jądro planety wykonane z żelaza (Merkury jako jedyny nie ma płaszcza).

Ziemia, Mars i Merkury mają wodę – Mars w postaci lodu w polarnych regionach, Merkury zaś na dnie kraterów na biegunie północnym. Do planet skalistych zalicza się również obiekty o lodowo-skalnej strukturze (takich nie ma w Układzie Słonecznym – na początku tak klasyfikowano Plutona, jednak od 2006 stwierdzono, że jest to planeta karłowata), które składają się z zamarzniętej wody, amoniaku, azotu, metanu i dwutlenku węgla.

Największa znana nam planeta skalista to TOI-849b, oddalona o 730 lat świetlnych, która jest o 40 razy większa od Ziemi – pod względem rozmiarów przypomina Neptuna. Jednak jest to też niesamowicie gorąca planeta, której powierzchnia osiąga 1500°C, co związane jest z mała odległością od swojej gwiazdy centralnej. Jest tak blisko, że obrót wokół niej zajmuje zaledwie…. 18 godzin!