D-Link rozstaje się z IFTTT
D-Link rozstaje się z IFTTT

D-link rezygnuje ze wspierania aplikacji do automatyzacji IFTTT

Media technologiczne obiegła dziś niespodziewana informacja: popularny producent smart urządzeń D-link nie będzie dłużej oferował wsparcia dla protokołów automatyzacji zadań IFTTT. Na szczęście nie jest to rozwód ze skutkiem natychmiastowym. Użytkownicy mają czas na przystosowanie się do nowych okoliczności do grudnia tego roku.

„Jeśli to, to tamto”

IFTTT, czyli „If This Then That” to bardzo popularna aplikacja, która wspomaga zarządzanie różnymi programami i urządzeniami w niezwykle różnorodny sposób. Spore grono producentów sprzętu i deweloperów integruje swoje produkty i usługi z IFTTT by dodać im dodatkowej funkcjonalności. Żeby nie być gołosłownym wystarczy spojrzeć na stronę, gdzie wymienione są wspierane usługi i urządzenia. Znajduje się tam niemal 50 kategorii, a w każdej z nich od kilku do kilkudziesięciu przeróżnych pozycji. Wśród nich Philips Hue, Ring, Withings, Nanoleaf czy Samsung SmartThings.

IFTTT oferuje ogromną liczbę możliwości automatyzacji
IFTTT oferuje ogromną liczbę możliwości automatyzacji | fot. ifttt.com

Natywne rozwiązania wciąż będą działać

D-link w swojej ofercie posiada wiele urządzeń Internetu Rzeczy, w tym czujniki ruchu, kamery bezpieczeństwa, syreny alarmowe i wiele innych sprzętów. Wszystkie one będą realizowały zautomatyzowane procesy poprzez IFTTT do północy 30 listopada. Firma zapewnia, że urządzenia będą nadal działać przy użyciu dedykowanej aplikacji MyDlink. Wsparcie dla asystentów głosowych również będzie działało.

Coś w zamian?

Dla fanów automatyzacji wiadomość od D-linka jest smutna. Liczba możliwości jakie oferowały protokoły IFTTT ograniczona była wyobraźnią użytkownika. Na stronie aplikacji mamy kilka dedykowanych apletów dla kamery D-link. Ich ilość może wzrosnąć wraz z zapotrzebowaniem użytkownika. Sam kiedyś korzystałem z tego programu by zautomatyzować odpowiedzi na działanie zupełnie ze sobą niepowiązanych aplikacji. Trzeba też dodać, że podobnych rozwiązań jest na rynku kilka, ale to IFTTT jest najbardziej doświadczonym graczem.

Aplikacja dedykowana urządzeniom d-link będzie działać, ale nie oferuje już tak dużych możliwości jak IFTTT
Aplikacja mydlink będzie działać, ale nie oferuje już tak dużych możliwości jak IFTTT | fot. dlink.com

Przedstawiciele firmy D-Link i deweloperzy IFTTT nie wydali oświadczeń o powodach tego rozstania, więc pozostaje to nierozwiązaną kwestią. Być może właściciele IFTTT sami są zdziwieni postępowaniem swojego partnera. Jeśli pojawią się dodatkowe informacje, wpis zostanie zaktualizowany.