Dachówki
Dachówki, źródło: Pixabay

Dachówki fotowoltaiczne? Czemu nie!

Niemieckie firmy Creaton i Autarq zaprojektowały nowoczesne rozwiązanie, które jest zarówno pokryciem dachowym, jak i źródłem energii elektrycznej. Specjalistyczne płaskie moduły składają się z cegły, która jest dostosowana do bycia wsparciem dla małej wielkości ogniw fotowoltaicznych. Wcześniej tego typu dachówki oferowały już firmy Meyer Burger czy Solenergi ApS.

Coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, rosnące rachunki za prąd i ograniczenia związane ze spalaniem paliw stałych zmuszają do zmiany taktyki produkcji energii. Wiele osób decyduje się na zastosowanie w swoich domach urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w postaci pomp ciepła, wiatraków, solarów czy ogniw fotowoltaicznych na swoich dachach. Nie ma zatem w tym nic dziwnego, że powstały również… dachówki fotowoltaiczne!

Budowa dachówek PV

Te specjalne dachówki fotowoltaiczne składają się z monokrystalicznych ogniw słonecznych, które pokryte zostały szkłem hartowanym o grubości 3,2 mm. Wyniki dotyczące naprężeń i trwałości zostały osiągnięte według specjalistycznych, europejskich norm, a wskaźniki ochrony ppoż oraz przed gradem otrzymały 5 klasę.

Te małe moduły fotowoltaiczne są łączone indywidualnie, dzięki czemu projektowanie dachu jest elastyczne i kształt dachu nie musi być prosty i nudny, dlatego również architekci mogą idealnie je wpasować do nowoczesnego budownictwa.

Dachówki fotowoltaiczne
Dachówki fotowoltaiczne, źródło: Autarq

Zastosowanie dachówek PV

Specjalistyczne dachówki produkcji Autarq zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły zastąpić tradycyjne dachówki, choć ich nie wykluczają. Całość instalacji wrażliwej, czyli wszelkie okablowanie i styki, zostają ukryte pod cegłami, mając na uwadze zmienne warunki atmosferyczne. Jak w każdej instalacji fotowoltaicznej, do działania instalacji konieczny jest standardowy falownik, choć firma również daje możliwość zakupienia całego systemu w tandemie z falownikiem.

Temperatura pracy ogniw to -40 do 85 st. C. Materiały, z których zaprojektowano dachówki PV są także odporne na promieniowanie UV, są nietoksyczne oraz, co istotne, podlegają recyklingowi. Firma ma w planie również poszerzenie oferty dachówek fotowoltaicznych o kolor czerwony.