Drzewa solarne z podłączonymi samochodami elektrycznymi.
Drzewa solarne z podłączonymi samochodami elektrycznymi.

Drzewa solarne – czy niezwykłe instalacje będą przełomem OZE?

Drzewa fotowoltaiczne, opatentowane przez firmę Solar Botanic, to nie tylko estetyczny zespół urządzeń, ale przede wszystkim przełom w dziedzinie odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnym wykorzystaniu nanotechnologii 3D.

Pierwsze, powstałe już i testowane modele 5-metrowych drzew solarnych, są w stanie wyprodukować 5 kW energii elektrycznej. Autorzy tego wyjątkowego projektu szacują, że już jedno drzewo mogłoby wystarczyć, aby zasilić pojedyncze, przeciętne gospodarstwo domowe. Brzmi ciekawie.

Drzewa fotowoltaiczne – działanie i budowa

Firma Solar Botanic w projekcie solarnych drzew skupiła się nie tylko na produkcji energii, ale także na estetycznym wykonaniu i detalach, które jednocześnie mogą przynieść pozytywne skutki dla środowiska, dostarczyć „zieloną energię” oraz cieszyć oko.

Dlaczego wspominamy o detalach? Dlatego, że już same pojedyncze elementy mają kształt prawdziwych liści. Firma, w ich budowie, pierwszy raz na świecie wykorzystała nanotechnologię 3D, dzięki czemu energia jest zarówno produkowana, jak i magazynowana.

Solar Botanic pragnie, by drzewa były wykorzystywane w lokalizacjach typowo komercyjnych, gdzie estetyczny wygląd otoczenia i przykucie uwagi jest wyjątkowo istotne. Doskonale znamy wszelkie, wręcz niepowtarzalne, aranżacje miejskich placów, otoczenia biur, parkingów, lotnisk czy centrów handlowych, gdzie każdy element i detal mają wpływ na pozytywny odbiór wizualny przez klientów czy pasażerów.

Drzewa solarne na ulicy
Drzewa solarne na ulicy, źródło: Solar Botanic

Plany rozwoju solarnych drzew, zastosowanie i ich efektywność

Solar Botanic planuje wykorzystywać swoje solarne drzewa na parkingach w taki sposób, aby możliwe było podłączenie samochodu elektrycznego w celu jego naładowania. Dalekosiężne plany badań i rozwoju punktów ładowania mają także wykorzystywać sztuczną inteligencję, aby uzyskiwana energia elektryczna była stabilna i odpowiednio zmagazynowana. Pierwsze produkty Solar Botanic mają być dostępne już w przyszłym roku, choć firma ma w planach dalszy rozwój z jednoczesnym wykorzystywaniem energii solarnej i wiatrowej.

Na rynek wchodzi coraz więcej produktów, które pozwalają na produkcję „zielonej energii”, której rekordy widzieliśmy w tym roku. Może to także generować problemy, gdyż nie wszystkie nowe idee, znajdują rozwiązanie kłopotu dotyczącego gromadzenia energii.

Naukowcy jednak nie pozostają dłużni i szukają kolejnych sposobów na jej magazynowanie na przykład w postaci chemicznych baterii przepływowych czy nawet baterii z drewna.