Omega_Speedmaster_X_33_Marstimer (źródło: omega)
Omega_Speedmaster_X_33_Marstimer (źródło: omega)

Która jest godzina na Marsie? Zerknij na Omega Speedmaster X-33 Marstimer


Po udanym teście podwójnego przekierowania asteroidy (DART) przeprowadzonym przez NASA, swoje pięć minut przypadło szwajcarskiej prestiżowej marce, wiodącemu producentowi zegerków na świecie – Omega. Kultowa firma znana z Moonwatch, tym razem kieruje nasze spojrzenia na Czerwoną Planetę. Przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną wprowadza na rynek swój nowy produkt, zegarek Speedmaster X-33 Marstimer. 

Tytanowy chronograf klasy 2, mierzący 45 mm, jest zasilany przez 5622 Calibre – precyzyjny kwarcowy mechanizm z kompensacją termiczną, sterujący funkcjami analogowymi i cyfrowymi zegarka. Jak wskazuje nazwa nowinki, Speedmaster X-33 Marstimer – oprócz czasu w strefie czasowej Ziemi – śledzi również czas na Marsie. Wyświetla też wiele naukowych funkcji przeznaczonych dla badaczy i entuzjastów kosmosu, które wcześniej zostały opracowane na licencji opatentowanej przez ESA.

Funkcje kosmicznego zegarka

Omega Speedmaster X-33 Marstimer oferuje funkcję MTC (Mars Time Coordinated), która śledzi godzinę oraz datę marsjańskiego południka zerowego. System bierze pod uwagę fakt, że dzień na Marsie jest o 39 minut dłuższy niż na Ziemi. Kolejną funkcją jest kompas słoneczny, służący do znajdowania prawdziwej północy zarówno na Marsie, jak i Ziemi. Wgrane zostały również tradycyjne aplikacje, takie jakie PET (Phase Elapsed Time), MET (Mission Elapsed Time), wieczny kalendarz oraz alarmy.

Zegarek ma kosmiczny styl z klasyczną ciemną tarczą pilota, służącą jako tło dla wielu cyfrowych i analogowych odczytów. Pierścień wykonany z aluminium jest zabarwiony na czerwono hematytem, przypominającym pył czerwonej planety, Wskazówka sekundnika, przesuwając się, zmienia kolor z czarnego na czerwony. Na deklu zegarka widnieje emblematyczny napis otoczony tekstem: „Speedmaster X-33 Marstimer, ESA Texted and Qualified” oraz logo ESA.

Kosmiczna cena

Tytanowa bransoleta, w którą wyposażony został zegarek, może zostać w każdej chwili zmieniona na alternatywny pasek NATO poprzez użycie narzędzia dołączonego do zestawu. Jest ono zapakowane w specjalną rolkę do zegarka z wewnętrzną podszewką, przedstawiającą Hebes Chasma – kanion znajdujący się na Czerwonej Planecie.

Zegarek już teraz możemy zamówić na oficjalnej stronie producenta. Jak łatwo się domyślić, za posiadanie takiego cudeńka przyjdzie nam sporo zapłacić. Aktualna cena Omega Speedmaster X-33 Marstimer wynosi 34100 złotych.

Cóż, zegarek kosmiczny – kosmiczna cena.