Ziemia planeta
źródło: Pixabay

Amazja – następny superkontynent, który (najprawdopodobniej) powstanie na Ziemi

W dziejach Ziemi było wiele superkontynentów, których formowanie doprowadziło do obecnego układu lądów i oceanów. Nowe badania sugerują, że w ciągu następnych 200-300 milionów lat prawdopodobnie powstanie kolejny – Amazja. Jak będzie wyglądał? Przewidywania wydają się być naprawdę intrygujące.

Amazja – “nadchodzący” superkontynent, który powstanie na Ziemi

Na Ziemi nic nie jest wieczne. Z przewidywań wynika, że w ciągu nadchodzących 200-300 milionów lat pojawi się następny superkontynent – Amazja. Naukowcy z New Curtin University w Australii przeprowadzili symulację przy użyciu komputera o ogromnej mocy obliczeniowej, którego wynikiem jest prawdopodobny wygląd nadchodzącego kontynentu.

Według symulacji Amazja będzie wyglądać… jak wszystkie siedem kontynentów połączonych razem, jednak z pewną zmianą. Ustawienie obecnych lądów jest bezpośrednio związane z klimatami, jakie tam panują – szerokość geograficzna określonych miejsc, a także prądy morskie mają na to ogromny wpływ.

Planeta z nowym superkontynentem będzie znacząco się różniła od tego, co znamy dzisiaj. Poziom wody w oceanach i morzach będzie niższy, a na środku kontynentu będą suche i ciepłe regiony. Co więcej, oczekuje się, że temperatury mają być zróżnicowane – z bardzo szerokimi zakresami.

Superkontynent Amazja

źródło: Curtin University

To nie pierwszy superkontynent

Pangea to zdecydowanie najbardziej znany superkontynent, który istniał na Ziemi – prawdpopodobnie z racji tego, że był jednym z ostatnich. Po jego rozpadzie na kuli Ziemskiej powstały dwa kolejne – Laurazja oraz Gondwana, które finalnie rozbiły się na 7 obecnych kontynentów. Ta pierwsza dała początek obecnej Ameryce Północnej, Europie i Azji, zaś ta druga – Ameryce Południowej, Afryce, Antarktydzie i Australii. 

Powstawanie i rozpadanie się kontynentów w ciągu około 4,5 miliarda lat istnienia Ziemi było normą – wędrówka lądów została nazwana cyklem superkontynentalnym – ten występuje średnio co 600 milionów lat. Wraz z formowaniem się lądów ustawiane są także wody, czyli oceany oraz morza.

Według przewidywań, w ciągu następnych 200-300 milionów lat największy na Ziemi Ocean Spokojny zmniejszy się, łącząc Amerykę i Azję – dając początek Amazji.