Materiał reklamowy VR Air Bridge
Źródło: D-Link

D-Link zapowiada ciekawe akcesorium do Meta Quest 2

Firma D-Link, kojarzona z akcesoriami komputerowymi, zapowiedziała produkt przygotowany z myślą o Quest 2. Czym będzie VR Air Bridge?

Akcesorium D-Link dla posiadaczy Quest 2

VR Air Bridge ma być produktem, który zapewni możliwość bezprzewodowego podłączenia Meta Quest 2 do komputera. Posiadacze tych gogli wirtualnej rzeczywistości myślą sobie pewnie w tym momencie „ale po co, skoro już to mamy?”. Do tego z przyjemnością się później odniosę.

Teraz jednak skupmy się na samym urządzeniu D-Link. Pozwala ono użytkownikowi na podłączenie gogli do komputera, bez konieczności wykorzystania kabla. Połączenie odbywa się za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi. Posiadacze słabszych połączeń wiedzą jednak, że rozwiązanie to potrafi być dalekie od idealnego.

Jeśli jakimś cudem uda się zmusić program do działania, to spadki klatek oraz widocznie opóźnione reakcje na nasze ruchy są przykrym standardem. Natomiast o grze w VR możemy w ogóle zapomnieć w przypadku podłączenia się innych urządzeń do sieci. VR Air Bridge ma być rozwiązaniem tego problemu.

Rozwiązanie problemu słabego połączenia…?

Firma D-Link zapewnia, że dzięki wykorzystaniu ich urządzenia rozgrywka będzie bezproblemowa. Częściowo przez wzgląd na specyfikację techniczną (wykorzystanie USB 3.2, obsługa Wi-Fi 6), ale i optymalizację (prosta instalacja, optymalizacja procesów pod kątem wykorzystania VR).

D-Link zapowiada ciekawe akcesorium do Meta Quest 2
Tak wygląda D-Link VR Air Bridge

D-Link, gratuluję pomysłu. Spóźniliście się jednak dwa lata…

Jak wspomniałem na początku, posiadacze Meta Quest 2, a przynajmniej części z nich, najprawdopodobniej chciałaby się dowiedzieć po co VR Air Bridge w ogóle powstał. Tak naprawdę sam się nad tym zastanawiam. Od ponad roku mamy (tak, też jestem szczęśliwym posiadaczem Meta Quest 2) możliwość podłączenia się przy pomocy Air Link.

Poza tym z tego, co się orientuję, oprogramowanie pozwalające na rozgrywkę w VR na PC, bez wykorzystania kabla, powstało jeszcze wcześniej. Nie wiem jak ze stabilnością tego typu programów, gdyż nigdy z nich nie korzystałem, ale po szybkim researchu odnoszę wrażenie, że użytkownicy korzystający z takiego rozwiązania są całkiem zadowoleni z efektów.

D-Link VR Air Bridge to Internet Explorer akcesoriów?

Nie sposób mi się wyzbyć takiego wrażenia. Air Link działa całkiem stabilnie, nawet na średniej jakości łączach (wykorzystanie mojego połączenia radiowego pozwala na całkiem płynną rozgrywkę). Nie wiem, w jaki sposób osobom z naprawdę słabym Internetem tego typu urządzenie mogłoby pozwolić na komfortowe wykorzystanie VR.

Jeśli cena będzie rozsądna, to chętnie się tego dowiem. Mój przyjaciel ma niesamowicie tragiczne łącze, więc materiał testowy mam dostępny. Niemniej kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za VR Air Bridge, może być dość wysoka…

Guy Godin na swoim Twitterze rekomenduje zakup routerów, które mają być tańszą alternatywą dla urządzenia D-Link. Najdroższy kosztuje 50 dolarów (około 250 złotych). Nie znamy oficjalnej ceny, ani daty premiery akcesorium. Jeśli jednak wymienione przez Godina routery faktycznie kosztują mniej, to obawiam się, że urządzenie nie będzie cieszyło się zbytnią popularnością…