Bruce WIllis
Bruce Willis nagrania

Bruce Willis wystąpił w reklamie nie będąc nawet na jej planie zdjęciowym. Jak to możliwe?

Bruce Willis, jako pierwsza gwiazda Hollywood, sprzedała swoje prawa do wizerunku i jednocześnie umożliwiła powstawanie swojego „cyfrowego brata bliźniaka”, który zastąpi aktora na ekranie nowych produkcji. Jest to możliwe dzięki technologii Deepfake.

Pierwsze oficjalne wykorzystanie Deepfake przez Bruce’a Willisa

Bruce Willis wystąpił w ponad 70 filmach, jest znany m. in. z filmów Szklana Pułapka, Szósty zmysł czy RED, jednak na początku roku, po zdiagnozowaniu afazji, został zmuszony do rezygnacji z aktorstwa. Według NHS, osoby cierpiące na afazję miewają problemy z czytaniem, słuchaniem, mówieniem, a także pisaniem, choć nasilenie objawów jest różnorodne. 67-letni aktor wraz ze swoim zespołem znalazł jednak sposób na kontynuację swojego dzieła używając do tego nowoczesnych technologii.

Dzięki wykorzystaniu Deepfake i sprzedaży wizerunku aktor pojawił się już na ekranach w reklamie operatora sieci telefonii komórkowej.

Bruce WIllis Deepfake
Cyfrowy brat bliźniak Bruce’a Willisa w rosyjskiej reklamie sieci komórkowej

Sam Bruce Willis stwierdził, że jego postać „cyfrowego bliźniaka” podoba mu się, nagranie jest precyzyjne i czyni to dla niego możliwość cofnięcia się w czasie. Aktor cieszy się, że będąc nawet na innym kontynencie może bez problemu komunikować się, pracować oraz uczestniczyć w nagraniach, pomimo poważnych problemów zdrowotnych.

Przyszłość „cyfrowych bliźniaków”

Tworzenie „cyfrowych bliźniaków” wprowadza wiele pozytywnych i przyszłościowych możliwości, choć jednocześnie stwarza pewne niebezpieczeństwa. Pojawiają się obawy związane z wykorzystywaniem wizerunków i twarzy, które mogą prowadzić do dezinformacji i jej rozpowszechniania, szczególnie w kwestiach politycznych, o czym mogliśmy już przeczytać na łamach naszego portalu w przypadku podejrzeń deepfake’a Kliczki.

Pojawienie się szansy na odtwarzanie postaci znanych aktorów, którzy mogliby zagrać w nowych produkcjach nawet po śmierci czy ożywienie już zmarłych osób i największych gwiazd z minionych epok, przedstawia przyszłościowe perspektywy i nowy etap, w jaki wkracza światowe kino.

Co ciekawe, odtwarzanie odmłodzonych twarzy aktorów mogliśmy już wcześniej zobaczyć przy okazji stworzenia Gwiezdnych Wojen w tzw. spin-offach, czyli krótkich produkcjach dotyczących znanych już bohaterów filmowych.