Dawne fabryki Zelmera wyprodukują inteligentne AGD! [PRIMA APRILIS]
fot. Google

Dawne fabryki Zelmera wyprodukują inteligentne AGD! [PRIMA APRILIS]

Na łamach oiot.pl bardzo często zachwycamy się możliwościami inteligentnych sprzętów gospodarstwa domowego. Zdecydowana większość z nich powstaje w Chinach, niektóre w Korei Południowej, a pozostały, niewielki odsetek rozsiany jest po całym świecie. Właśnie pojawiła się nadzieja na to, że już wkrótce na łamach portalu pojawi się znacznie więcej doniesień i recenzji urządzeń prosto z Rzeszowa. Polska wraca do gry!

Zdecydowana większość z nas kojarzy markę Zelmer. Przez dziesiątki lat była najprawdopodobniej najsłynniejszym i najpopularniejszym producentem małego AGD w Polsce. Opuszczające fabryki w Rzeszowie urządzenia trafiały pod strzechy (i wielkie płyty) domów i mieszkań w całej Polsce, a także na eksport.

Wraz z nastaniem kapitalizmu firma podupadła, a w 2016 roku weszła w skład konsorcjum BSH (Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH). Niemcy zrezygnowali z posługiwania się polską marką, która trafiła w ręce hiszpańskiego koncernu B&B Trends.

Producent sprzętu AGD rodem z Podkarpacia pozostawił jednak po sobie sporą spuściznę w postaci wydzielonej spółki Zelmotor, produkującej silniki dla Zelmera i BSH (obecnie produkuje małe, proste AGD pod własną marką) i opuszczonych zakładów przemysłowych przy ul. Langiewicza w Rzeszowie.

Grupa entuzjastów, skupiona w lokalnych inkubatorach technologicznych postanowiła dać marce drugie życie. Być może już wkrótce na sklepowe półki trafią…rozwiązania inteligentne, pakowane w pudełka z etykietą Made in Poland.

Rąk do pracy nie braknie, entuzjazmu również, wiedzę i kapitał zdobędziemy

Pragnący pozostać anonimowymi inicjatorzy koncepcji produkcji rozwiązań inteligentnych w Rzeszowie zdradzają nieco więcej szczegółów na temat modelu biznesowego nowego przedsiębiorstwa. Zgodnie z planem, produkcja zostanie zorganizowana w opuszczonych zakładach przy ul. Langiewicza oraz w funkcjonującej fabryce Zelmotor przy ul. Przemysłowej. Z racji braku własnych technologii, twórcy firmy pragnącej przejąć dziedzictwo Zelmeru skorzystają z wiedzy udostępnionej przez jednego z południowokoreańskich gigantów technologicznych. Finansowanie inwestycji, zgodnie z planem, powierzone zostanie lokalnemu inwestorowi oraz wzmocnione dotacjami rządowymi, o które trwają intensywne starania. Rozmowy, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, weszły już w jedną z ostatnich faz, gdzie dopinane są najmniejsze szczegóły.

Na początek odkurzacze, później roboty, docelowo cały ekosystem

Nowy producent małego AGD, zgodnie z przewidywaniami, zadebiutuje umieszczając na rynku odkurzacze pionowe i oczyszczacze powietrza w niewygórowanych cenach. Jeśli wszystko uda się dopiąć na czas, a pandemia nie pokrzyżuje planów, pierwsze produkty powinny trafić na półki sklepowe w Polsce już w pierwszym kwartale 2022 roku.

W kolejnym etapie rozwoju, podkarpacki producent AGD ma zamiar wdrożyć do produkcji roboty sprzątające, by już od 2025 roku oferować kompleksowe rozwiązania smart home, zgodne z systemami Apple HomeKit i Amazon Alexa.

Czy powstające przedsiębiorstwo okaże się drugim Zelmerem i w kolejnych latach zmieni polskie gospodarstwa domowe w inteligentne, jak niegdyś protoplasta uczynił je czystszymi dzięki odkurzaczom typu jamnik? Bacznie obserwujemy temat i mocno trzymamy kciuki!

Powyższy materiał to primaaprilisowy żart. Wszystkie przedstawione informacje, za wyjątkiem historii Zelmera, zostały zmyślone.