Apple HomePod Mini

HomePod Mini skrywa niespodziankę, która wiele mówi o przyszłości HomeKita

Zdarza się, że producenci umieszczają w danym urządzeniu podzespoły, które nie są wykorzystywane w momencie wprowadzenia sprzętu na rynek. Aktywowane są przy pomocy aktualizacji oprogramowania, z biegiem czasu. Najprawdopodobniej dokładnie taka przyszłość czeka głośnik Apple HomePod Mini i czujnik, który właśnie został odkryty.

Jak donosi Bloomberg, eksperci z serwisu iFixit wzięli na warsztat głośnik Apple HomePod Mini 2. Wewnątrz znaleźli urządzenie, które w przyszłości może znacząco rozszerzyć możliwości tego inteligentnego głośnika. Z opublikowanego raportu dowiadujemy się, że w pobliżu wejścia kabla zasilającego, HomePod Mini posiada zainstalowany czujnik temperatury i wilgotności. To niewielkie urządzenie o wymiarach 1,5 na 1,5 mm, wyprodukowane przez Texas Instruments.

HomePod Mini czujnik temperatury fot. iFixit via Bloomberg
fot. iFixit via Bloomberg

Takie umieszczenie czujnika zdradza jego przyszłe zastosowanie. Skoro nie znajduje się w bezpośredniej bliskości kluczowych podzespołów głośnika, oznacza to, że posłuży do mierzenia temperatury panującej w pomieszczeniu, a nie wewnątrz samego głośnika. Wygląda na to, że dzięki temu czujnikowi już wkrótce oprogramowanie HomeKit zostanie rozszerzone o kolejne, zaawansowane funkcje.

Czujnik temperatury i wilgotności, dostępny w głośniku HomePod Mini oznacza najprawdopodobniej, że już wkrótce, przy pomocy HomeKit możliwe będzie sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być ten, w którym HomeKit będzie w stanie automatycznie sterować pracą skomunikowanych termostatów, wentylatorów i klimatyzatorów po to, by w pomieszczeniu zawsze panowały optymalne dla domowników warunki.

Oczywiście, to wciąż tylko domysły, a Apple nie opublikowało żadnej, oficjalnej informacji odnośnie przyszłych zastosowań wbudowanego czujnika. Te opisane wydają się być najbardziej prawdopodobne, choć wciąż niepewne.

Już teraz mogę zdradzić, że głośnik HomePod Mini pojawi się w naszej redakcji w ciągu kilku najbliższych dni. Jeśli tylko nowa funkcjonalność zostanie udostępniona, z całą pewnością ją przetestujemy i podzielimy się wrażeniami.