Ikea Tradfri z rozszerzonym wsparciem dla Apple HomeKit
fot. ikea.com

Ikea Tradfri z rozszerzonym wsparciem dla Apple HomeKit

System inteligentnego domu Ikea Tradfri już wkrótce zintegruje się z platformą Apple HomeKit jeszcze mocniej.

Ikea Tradfri – system smart home dla każdego

System Ikea Tradfri kojarzy mi się, przede wszystkim, z czasami, kiedy rozwiązania inteligentnego domu jeszcze raczkowały. Ich popularyzację skutecznie utrudniały bardzo wysokie ceny sprzętu oraz niewielka dostępność. Rozwiązania smart home nie były również tak silnie zakorzenione w świadomości miłośników nowych technologii, jak obecnie.

Dzięki wprowadzeniu do sprzedaży w sklepach sieci Ikea bramki Tradfri oraz kompatybilnych akcesoriów, sterowanie domem przy pomocy aplikacji mobilnej stało się dostępne dla wszystkich chętnych.

Początkowo, system Ikea Tradfri składał się z modułu centralnego i kompatybilnych żarówek. Z biegiem czasu, rozszerzany był o kolejne elementy, takie jak czujniki czy przyciski. W miarę upływu dni postępowała również integracja Tradfri z platformami do zarządzenia inteligentnym domem. Wygląda na to, że właśnie dotarliśmy do kolejnego etapu integracji.

Przyciski i czujniki dołączają do żarówek

Jako pierwsze, z systemem Apple HomeKit, zostały zintegrowane żarówki Tradfri. Dzięki przeprowadzonym zmianom, sterowanie oświetleniem całego domu oraz automatyzacja źródeł światła możliwe były przy pomocy jednej aplikacji. Korzystanie z pozostałych elementów, takich jak przyciski czy czujniki, wymagało jednak wciąż dedykowanej aplikacji od Ikei. Sytuacja właśnie się zmienia.

Zgodnie z informacjami holenderskiego serwisu iCulture, już wkrótce bramka Ikea Tradfri dostanie aktualizację przynoszącą integrację z HomeKitem również takich elementów wyposażenia, jak przycisk skrótów czy czujnik ruchu. Co prawda, do pracy z Apple HomeKit w dalszym ciągu będzie wymagane posiadanie bramki, jednak lepsze to, niż całkowity brak możliwości sterowania z ujednoliconego oprogramowania.

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich posiadających iPhone’y, przy pomocy których sterują systemem Tradfri. Dzięki nadchodzącym zmianom, sterowanie posiadanymi elementami systemu będzie jeszcze bardziej intuicyjne.