T-Mobile 5G Rzeszów

Deutsche Telekom: budowa sieci 5G postępuje błyskawicznie

Ostatnie komunikaty działu prasowego Deutsche Telekom mogą robić wrażenie na wszystkich zainteresowanych budową sieci 5G w europejskich krajach. W zasięgu jest już połowa populacji Niemiec, a operator podpisał umowę z kolejnym dostawcą sprzętu.

Połowa Niemców w zasięgu Deutsche Telekom

Jak czytamy w przekazanym komunikacie prasowym, obecnie w zasięgu Deutsche Telekom mieszka już 40 milionów ludzi, czyli niemal połowa ludności państwa. Przekłada się to na ponad 3000 miast i gmin, w których już obecnie można korzystać z sieci 5G obsługiwanej przez tego operatora. Zasięgiem objęte zostały największe metropolie, w tym Monachium i Frankfurt, nie zapomniano jednak o mniejszych miejscowościach.

Kolejny etap rozbudowy 5G od Deutsche Telekom obejmie, między innymi, Dortmund i Bremę. Jego zakończenie planowane jest na koniec 2020 roku, kiedy to z możliwości sieci będzie mogło korzystać już 2/3 populacji naszych zachodnich sąsiadów.

Ericsson 5G
fot. Ericsson

Nowy, lokalny dostawca sprzętu

Dotychczas niemiecki operator, w zakresie budowy sieci 5G, współpracował z chińskim Huawei. Teraz, gdy możliwości dalszej współpracy z Chińczykami nie są jasne, zdecydowano się skorzystać z usług europejskiego producenta – firmy Ericsson. Szczegóły porozumienia między Niemcami a Szwedami nie są znane, wiadomo jedynie, że dostarczone urządzenia będą obsługiwać technologię Dynamic Spectrum Sharing, pozwalającą na płynne dzielenie pasma między 4G LTE a 5G.

2100 MHz nie takie złe?

Deutsche Telekom buduje swoją sieć 5G na częstotliwości 2100 MHz, która w Polsce wykorzystywana jest powszechnie w sieciach 4G LTE. Operator deklaruje prędkości pobierania danych na poziomie do 225 Mb/s (wsie i małe miasteczka) oraz do 600-800 Mb/s w większych miastach. W praktyce oznacza to, że budowa sieci 5G na tej częstotliwości jest jak najbardziej możliwa i pozwala osiągnąć niezłe parametry połączenia. Oczywiście pod warunkiem, że operator dysponuje odpowiednio szerokim pasmem.

5G Deutsche Telekom

Czytając wiadomości zza zachodniej granicy pozostaje mieć nadzieję, że tempo rozwoju sieci 5G w Polsce będzie równie imponujące i wkrótce najnowsza technologia będzie powszechnie dostępna również u nas.