Dinozaury w czasie rzeczywistym - w przeglądarce Google!

Dinozaury w czasie rzeczywistym – w przeglądarce Google!

Po wielkim sukcesie swojego poprzedniego, rewolucyjnego rozwiązania, czyli dzikich zwierząt w rozszerzonej rzeczywistości, Google idzie krok dalej. Tym razem umożliwia nam oglądanie w technologii AR aż dziesięciu nowych stworzeń – dinozaurów, w tym słynnego T-Rexa!

Jak działa nowa funkcja giganta z Kalifornii?

Wystarczy, że w przeglądarce Google na swoim telefonie komórkowym wpiszecie nazwę dinozaura, którego chcecie zobaczyć na żywo, a następnie klikniecie przycisk „Wyświetl w 3D”. Po chwili na ekranach waszych smartfonów ukażą się wielkie prehistoryczne stworzenia.

dinozaur
Źródło grafiki: Google Blog

Dinozaura można obracać wokół własnej osi, a także przesuwać w dowolnym kierunku, żeby porównać jego wielkość z przedmiotami, które otaczają nas z każdej strony. Funkcja obejmuje także odtwarzania dźwięków, jakie wydawał dinozaur, czyli na przykład odgłosów godowych czy wydawanych przez niego dźwięków kroków.

Geneza dinozaurów w AR

Na samym etapie projektowania przeprowadzono szereg badań wstępnych. Opracowano jak najdokładniejsze i realistyczne modele dinozaurów. Deweloperzy musieli pochylić się nad zagadnieniem i dokonać nie tylko przeglądu literatury, ale także zasięgnąć rady paleontologów, dzięki czemu zostały odwzorowane nawet najmniejsze detale, na przykład różne nieregularności skórne.

Dinozaury w czasie rzeczywistym - w przeglądarce Google!

Inżynierom Google postawiono nie lada wyzwanie, gdyż w przeciwieństwie do wcześniej zaimplementowanych widoków zwierząt, dinozaury mają znaczne gabaryty i trzeba było rozwiązać skomplikowany problem skalowania. Istnieje też opcja zobaczenie rzeczywistego rozmiaru dinozaura.

Rozwiązanie powstało przy szerokiej współpracy naukowców z placówek Universal Brand Development, Amblin Entertainment i Ludia.

Dinozaury w przeglądarce – na Androidzie i iOS

Aplikacja dostępna jest na smartfony z Androidem oraz z iOS. Na obu systemach możesz zarejestrować filmy ze swoimi ulubionymi dinozaurami, a następnie udostępnić znajomym!

Jeśli interesuje Cię temat rozszerzonej rzeczywistości, to polecam lekturę newsa Aleksandra o nowych możliwościach smartfonów z Androidem.