dron

Dron do przewozu ludzi powstaje pod Rzeszowem

Firma z Inkubatora Technologicznego w Jasionce pod Rzeszowem opracowuje obecnie drona, który będzie w stanie przewozić człowieka na swoim pokładzie. Technologią Polaków zainteresował się już między innymi amerykański Pentagon. Samo rozwiązanie zapowiada się bardzo ciekawie.

Startup pochodzący z Jasionki wprowadził do sprzedaży specjalny model drona oznaczony jako X-Tankcopter. Na chwilę przed udostępnieniem tego sprzętu na rynku, konstrukcja pojawiła się w filmie Niezniszczalni 3. Do tej pory, X-Tankcopter został kupiony przez ponad 1000 osób. Kampania związana z wprowadzeniem drona na rynek była dostępna w popularnych serwisach, takich jak Kickstarter czy Indiegogo.

Szef startupu, Witold Mielniczek przyznaje, że jego firma ma apetyt na więcej i chciałaby w przyszłości stworzyć nowego drona, który będzie w stanie poruszać się w każdym środowisku – zarówno w wodzie, na ziemi, jak i w powietrzu.

Startup z Polski opracowuje innowacyjnego drona

Przez ostatnie 12 miesięcy firma spod Rzeszowa przygotowała dwa nowe projekty dronów z gąsienicami – jeden z nich waży aż 24 kilogramy. Drugi prototyp drona, który jest obecnie opracowywany między innymi z inżynierami z Hiszpanii będzie patrolować stoki narciarskie w Szwajcarii. Będzie on mógł również dotrzeć do poszkodowanego, na przykład po zejściu lawiny. Model Huuver korzysta z komponentów amerykańskich, australijskich i polskich. Dron jest napędzany akumulatorami pochodzącymi z Chin.

Kolejnym krokiem rozwoju drona będzie skalowanie go do wielkości załogowego pojazdu. Na pokładzie drona finalnie będzie mógł znaleźć się człowiek albo ładunek o wadze na poziomie 80 – 90 kilogramów.  Mielniczek zwraca uwagę, że pomysłem zainteresowało się wiele firm ze Stanów Zjednoczonych, w tym sam Pentagon.

Firma z Jasionki ma w planach projektowanie oraz wdrażanie floty dronów we wszystkich klasach. Na to potrzeba jednak czasu i odpowiednich środków. W planach jest pozyskanie ich z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.