System monitoringu domowego ecobee z asystentem głosowym Alexa
fot. ecobee.com

Przystań bezpieczeństwa – Ecobee Haven

Kilka wpisów wcześniej informowałem o nowej wersji Ring Alarm Security System Kit. Dziś słów kilka o Ecobee Haven, czyli linii urządzeń do obsługi inteligentnych domów, które można połączyć w system monitorujący. Będzie też o nowej kamerze nazwanej jakże zaskakująco: SmartCamera.

Ring, czy Nest mają sporą przewagę nad rywalami i każdemu nowemu graczowi może być trudno zawalczyć o tytuł lidera w tej grze. Nie brak jednak firm, które rzucają rękawicę i walczą o swoje. Do jednej z nich należy Ecobee, która z godną podziwu śmiałością wytacza swoje działa.

Smart that makes a difference

Czy rzeczywiście Ecobee sprawia, że jej produkty zmienią definicję rozumienia „smart”? Chcę wierzyć, że tak, bo zdrowa konkurencja zawsze wychodzi na dobre konsumentom. Przy okazji prezentacji autorskiego systemu monitoringu, Ecobee posłało prztyczek w stronę konkurentów mówiąc, że ich system jest intuicyjny, nie trzeba go w żaden sposób programować, ich akcesoria nie potrzebują klawiatury numerycznej i nie ma urządzeń określanych jako „jednorazowego użytku”.

Haven

Monitoring stworzony przez Ecobee składa się ze sprzętów, które producent już wcześniej posiadał w swojej ofercie. Są to: SmartThermostat, dwa rodzaje SmartSensor i SmartCamera. Jak nazwy wskazują chodzi o inteligentny termostat, czujniki ruchu (specjalne do drzwi i okien i wersja uniwersalna) oraz inteligentną kamerę.

System monitorujący ecobee haven z ogsługą głosową Alexa
fot. ecobee.com

Casey McKinnon, wiceprezes w firmie Ecobee opisując system Haven, powiedział:

Podczas naszych testów zauważyliśmy jak wielu rodziców z miejsca swojej pracy sprawdzało co robią dzieci w pokoju zabaw, zauważyliśmy, że można pilnie strzec starsze osoby. Nasz sprzęt był także testowany przez pracowników służby zdrowia sprawdzających użyteczność naszych produktów w szpitalach. Jesteśmy zachwyceni na jak wiele sposobów nasi klienci korzystają z nowej platformy monitorowania domu (…)

Jedną z kluczowych możliwości Ecobee Haven jest funkcja Autopilot, która wykorzystuje inteligencje wszystkich urządzeń podłączonych do systemu tak, aby lepiej zrozumieć wzorce zachowania użytkowników i automatycznie dostosowywać się do ich potrzeb. Dlatego w tym systemie nie ma potrzeby korzystania z klawiatury numerycznej do uzbrajania, czy rozbrajania alarmu. Haven przy pomocy geolokalizacji i łączności Wi-Fi sprawdza kiedy użytkownicy są w dom, a kiedy poza nim. Rodzi się pytanie na jakiej podstawie i jak system eliminuje potencjalnych złodziei. Wszystko oparte jest na mobilnej aplikacji, która jest swego rodzaju elektronicznym kluczem. Podobne rozwiązania są stosowane przy otwieraniu, czy zamykaniu samochodu.

SmartCamera z kontrolą głosową

Specyfikacja może nieco zaskakiwać. Mamy rozdzielczość 1080p i 30 klatek na sekundę. Pole widzenia to 180 stopni i oczywiście autofocus. Jest też dwukierunkowy mikrofon z eliminacją echa i diody podczerwieni, które umożliwiają widoczność przy braku światła. Niby wszystko zgodnie ze standardem, ale jest też zaskoczenie: ośmiordzeniowy procesor o taktowaniu 2GHz i 1 GB pamięci RAM w wersji LPDDR4. Jak na taki sprzęt to dość wyśrubowana specyfikacja. Po co? O tym za chwilę. Oprogramowanie kamery pozwala w inteligentny sposób zminimalizować martwe punkty, a gdy w domu pojawią się mieszkańcy, wyłączy się automatycznie by zapewnić maksymalną prywatność. Ponadto kamera system sterowania głosem Alexa od Amazonu. Ma więc identyczną funkcjonalność jak najnowszy Ring Alarm Security System Kit.

Prywatność na pierwszym miejscu

Unowocześniając nasze domy, coraz częściej zastanawiamy się nad prywatnością. Czy urządzenia wyposażone w kamerę i mikrofony nie ingerują za bardzo w naszą intymność? W Ecobee pomyśleli o tym i zapewniają, że ich rozwiązanie jest bezpieczniejsze od konkurencji. Jak to zrobili? SmartCamera ma kilka trybów działania. Pierwszy to taki gdzie system jest nieuzbrojony i dane z kamery i mikrofonu nie są przesyłane do chmury, bo wszystko jest analizowane i przetwarzane przez lokalny procesor. Gdy kamera jest w trybie uzbrojenia wtedy, gdy zostanie wykryty niepożądany ruch, dane przesyłane są do chmury tak, by użytkownik mógł szybko zareagować na potencjalne niebezpieczeństwo. Poza tym, by chronić dostęp do urządzeń, Ecobee wprowadziło uwierzytelnienie dwuskładnikowe.

Subskrybcja

Podobnie jak w innych tego typu rozwiązaniach użytkowanie Ecobee wiąże się z miesięcznymi opłatami. Plan podstawowy to 5$ miesięcznie, gdzie mamy zapewniony domowy monitoring przy wykorzystaniu jednej kamery. Plan rozszerzony kosztuje 10$ miesięcznie i pozwala na używanie nielimitowanej liczby kamer.

Sam system monitoringu także ma dwa zestawy do wyboru z możliwością ich rozbudowy. Tańszy zestaw to koszt 279$ i zawiera kamerę, dwa sensory do drzwi i okien i dwa sensory uniwersalne. Droższy kosztuje 469$ i zawiera także termostat.

Nic nie wiadomo o planach wprowadzenia Ecobee Haven na rynek europejski, ale pozostaje mieć nadzieję, że producent rozwijając się w Kanadzie i USA liczy na ekspansję.