Zoom

Sztuczna Inteligencja zamieni Cię w Elona Muska na Zoom i Skype

Oprogramowanie do wideokonferencji ‘Zoom’ stało się ostatnimi czasy bardzo popularne. Głównie przez przejście większości szkół na nauczanie zdalne, ale również przez jego problemy z cyfrowym bezpieczeństwem. Występowały one już od jakiegoś czasu, lecz przez gwałtowny wzrost liczby użytkowników tej platformy, wyszły one na światło dzienne.

Zoom-bombing

Jedna ze złośliwych praktyk, na którą narażeni są użytkownicy, którzy nie zablokują swojej konferencji (np. przez założenie hasła na daną sesję), nazywa się Zoom-bombing. I chociaż zwykle polega ona na wysyłaniu nieznajomym obraźliwych zdjęć oraz wiadomości, programista Ali Aliev postanowił wykorzystać tę lukę w zabezpieczeniach do czegoś innego. Oczywiście – z użyciem sztucznej inteligencji.

Opracował on metodę tworzenia wideo z technologią DeepFake w czasie rzeczywistym, której można używać na platformach Skype oraz Zoom. Avatarify, bo tak nazywa się program, nakłada na naszą twarz jakąkolwiek inną. Oto krótki pokaz.

źródło: Vecanoi

To oczywiście nie jest prawdziwy Elon Musk. Za pomocą Avatarify można jednak osiągnąć ten właśnie efekt, a gdy weźmiemy pod uwagę częste problemy z połączeniami wideo online, takie jak nagłe spadki w jakości, które jeszcze częściej występują w przypadku silnego obciążenia naszego urządzenia, to całość wygląda całkiem realistycznie, co możemy zobaczyć na powyższych reakcjach.

Deweloper Ali Aliev stworzył Avatarify na podstawie modelu Sztucznej Inteligencji nazwanego “The First Order Motion Model For Image Animation”, który jest open-source. DeepFake’i są zwykle tworzone na wcześniej nagranych plikach wideo, które następnie eksportowane są jako sekwencje obrazów. Już ten proces jest bardzo wymagający dla naszego systemu, a jeśli mamy zamiar pobawić się Avatarify, sam twórca poleca komputer z górnej półki.

A zamiar taki możemy spokojnie posiadać, ponieważ program dostępny jest za darmo na GitHub. Wymaga korzystania z Wiersza Poleceń, gdyż technologia oparta jest na języku Python, więc sama instalacja może być już wyzwaniem.

Jeśli jednak mamy dostatecznie dobrą konfigurację i umiejętności, tak prezentuje się lista obecnie dostępnych avatarów:

  • Albert Einstein
  • Eminem
  • Steve Jobs
  • Mona Lisa
  • Barack Obama
  • Harry Potter
  • Cristiano Ronaldo

Jeśli chcemy przekształcić się w Elona lub kogokolwiek spoza listy, wystarczy umieścić zdjęcia tej osoby w odpowiednim folderze… i voilà! Przynajmniej – tak twierdzi sam twórca. Jeśli masz wolną chwilę i szybki internet (trzeba nieco pobrać), możesz znaleźć Avatarify tutaj.