Face Pay - płatność twarzą w moskiewskim metrze jeszcze w 2021 roku
Zdjęcie autorstwa Vasiliy Skuratov z Pexels

Face Pay – płatność twarzą w moskiewskim metrze jeszcze w 2021 roku

Zamiast kasowników i czytników RFID – urządzenia rozpoznające rysy twarzy. Tak będą wyglądały bramki w moskiewskim metrze jeszcze w tym roku.

Komunikacja publiczna od zarania jej dziejów zmaga się z rosnącymi potokami pasażerów. Istniejąca infrastruktura, choć czasem naprawdę młoda, wymaga ciągłej modernizacji i dostosowania do zwiększonego ruchu.

W ostatnim czasie, do problemów z przepustowością doszedł kolejny, związany z koniecznością zapewnienia dystansu społecznego i reżimu sanitarnego. W miejscach, w których panuje powszechna ciasnota, a praktycznie wszyscy obecni dotykają tych samych powierzchni, to zadanie pozornie niemożliwe do zrealizowania.

Owszem, nie istnieje skuteczny sposób na zapewnienie pasażerom pełni bezpieczeństwa i komfortu. Można jedynie dbać o to, by podróżowanie było jak najszybsze i jak najwygodniejsze. W tym celu, słynne moskiewskie metro, wkrótce czeka rewolucja.

Face Pay do końca 2021 roku

Władze moskiewskiego metra pracują nad wdrożeniem technologii rozpoznawania twarzy już dłuższy czas. Krótki raport z przebiegu prac złożył, w imieniu władz metra, Andrei Kichigin. Informacje przekazane rosyjskiej agencji Interfax brzmią bardzo optymistycznie – Face Pay zostanie wdrożony na całej sieci moskiewskiego metra do końca 2021 roku.

Szybkość i bezpieczeństwo

Zgodnie z zapewnieniami, technologia skanowania wizerunku twarzy zostanie zainstalowana zarówno na tzw. kołowrotkach, umożliwiających wejście na stacje metra, jak i w punktach obsługi pasażerów, gdzie ci będą mogli nabyć bilety na podróż komunikacją publiczną.

Takie rozwiązanie ma szanse znacząco upłynnić ruch na bramkach do metra – nie trzeba szukać biletu, czy to papierowego czy plastikowego i skanować go w czytniku. Wystarczy spojrzeć we wskazanym kierunku i…to wszystko. Bramka otwarta.

To również spory postęp w kwestiach sanitarnych. Na powierzchni kasowników, dotykanych przez tysiące rąk dziennie, roi się od zarazków. Dzięki Face Pay, ten problem zostanie wyeliminowany.

Obecnie, w ramach pilotażu, funkcjonuje już 2000 punktów z działającym systemem Face Pay. Biorąc pod uwagę, jak olbrzymie jest moskiewskie metro, uruchomienie systemu do końca 2021 roku to naprawdę ciężkie wyzwanie.