okulary facebook projekt aria
(fot. Facebook)

Okularów Facebooka, powstających w ramach projektu Aria, nie można nazwać praktycznymi

Osoby bacznie przyglądające się rynkowi okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, już od dłuższego czasu zastanawiają się, czym tak właściwie okaże się Project Aria, nad którym pracuje Facebook. Poza tym, że mają to być okulary rozszerzające, w jakimś stopniu, rzeczywistość, nie dysponujemy żadnymi, konkretnymi informacjami na ich temat. Instrukcja obsługi, która właśnie została opublikowana na stronach FCC, rzuca na te okulary nieco więcej światła.

Okulary, które nigdy nie trafią do sprzedaży

Właściwie jedyną, potwierdzoną informacją na temat wspomnianych okularów jest to, że nigdy nie trafią do sprzedaży. Facebook wyraźnie podkreśla, że urządzenie powstające w ramach Projektu Aria nie jest produktem komercyjnym. Jego zadaniem jest pomoc pracownikom Facebooka w codziennych, zawodowych czynnościach. Wiadomo również, że okulary nie będą wyposażone w żadną formę wyświetlacza, dlatego komunikacja z użytkownikiem, z całą pewnością, nie będzie odbywać się przez nakładanie wirtualnego obrazu na to, co użytkownik widzi w rzeczywistości.

Mimo tego, na wyposażeniu okularów znalazło się sporo podzespołów i czujników, dzięki którym, być może, istotnie pomogą pracownikom Faceboka.

Instrukcja obsługi – stara, ale bogata w treść

Na stronach amerykańskiego urzędu zajmującego się certyfikacją produktów, FCC, umieszczono instrukcję obsługi do omawianych okularów. Okazuje się, że otrzymały kodową nazwę Gemini, a sam dokument świadczy o tym, że prace nad sprzętem trwają już od dłuższego czasu. Obecnie opublikowana wersja instrukcji obsługi, opatrzona numerem 0.9, datowana jest na 28 sierpnia 2020 roku.

Dowiadujemy się z niej, między innymi, że okulary Gemini będzie można, na życzenie pracownika, wyposażyć w soczewki korekcyjne. Co istotne, okulary nie mogą składać się tak, jak rozwiązania niewyposażone w elektronikę. Ramiona zostały zamontowane w nich na stałe w pozycji otwartej. Cóż, z pewnością nie dodaje im to praktyczności i mobilności.

Okulary Facebook Projekt Aria Gemini
fot. Facebook

Imponujący zestaw czujników

Zdjęcia widoczne w instrukcji obsługi wskazują na implementację w okularach, między innymi, magnetycznego portu do podłączenia ładowarki, czujnika zbliżeniowego, procesora Qualcomm i zestawu kamer, rzekomo dokładnie takiego samego, jak w goglach Oculus Quest 2. Wiadomo również, że istnieje aplikacja towarzysząca o nazwie Ariane, w której można, między innymi, sprawdzić, czy okulary są połączone ze smartfonem, oraz poziom naładowania baterii.

Okulary Facebook Projekt Aria Gemini
fot. Facebook

Zgodnie z założeniami Projektu Aria, dzięki okularom noszonym przez pracowników Facebooka na terenie zakładu pracy i w przestrzeni publicznej, oprogramowanie rozwijane przez firmę ma lepiej poznać świat, przez co usługi dostarczane użytkownikom będą jeszcze lepiej dopasowane do ich potrzeb.

O postępach w ramach projektu, zapewne, nie dowiemy się niczego, dopóki sam Facebook nie zdecyduje się o nich opowiedzieć.