Oculus Quest 2
fot. Oculus

Oculus Passthrough – nowe API Facebooka zapewni użytkownikom zupełnie nowe doznania AR

Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana coraz mocniej wkraczają do codziennego życia. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest nowy interfejs programowania aplikacji – Oculus Passthrough, który w rękach programistów ma szansę stać się niezwykle potężnym narzędziem.

Tajemnica rzeczywistości mieszanej

Zanim jednak o możliwościach nowego API od Facebooka, słowo wyjaśnienia na temat tego, czym jest rzeczywistość mieszana. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy użytkownik gogli do wirtualnej rzeczywistości korzysta zarówno z obrazu generowanego przez gogle, jak i rzeczywistego, rejestrowanego przez kamery.

W momencie, gdy dana osoba uruchamia aplikację w rzeczywistości mieszanej, przed jego oczyma ukazuje się rzeczywista przestrzeń wokół niego, rejestrowana przez kamery i czujniki umieszczone w goglach, a razem z nimi, dodatkowe elementy wirtualne. To właśnie tego typu scenariusz użytkowania ma być możliwy dzięki Oculus Passthrough.

Oculus Passthrough fot. Oculus
fot. Oculus

Nowe możliwości wkrótce w rękach deweloperów

Wraz z nowym SDK dla gogli Oculus Quest 2, Facebook udostępni API Oculus Passthrough. To właśnie z jego pomocą deweloperzy oprogramowania uzyskają dostęp do obrazu z kamer rejestrowanych przez gogle Oculus. Dzięki temu, użytkownik gogli będzie mógł korzystać z rozwiązań rzeczywistości mieszanej.

W jaki sposób mogłoby się to przydać? Poza wykorzystaniem w zaawansowanych grach, rzeczywistość mieszana mogłaby pomóc w stworzeniu wirtualnego biura, a także w obsłudze niektórych aplikacji przy pomocy gestów i obrazu w goglach VR.

Przykładowe zastosowanie obejrzeć można na poniższym filmie:

Czy właśnie w ten sposób będą wyglądały biura przyszłości?