Smart Home od Fibaro można kupić na Allegro
Smart Home od Fibaro można kupić na Allegro

Fibaro wprowadza do sprzedaży online pakiety smart z opcją zdalnej konfiguracji

Impulsem do stworzenia nowego kanału sprzedaży jest obecna sytuacja, która wymaga od wszystkich zachowywania dystansu społecznego. Także konieczność zadbania o seniorów sprawiła, że stosowanie szczególnych środków bezpieczeństwa jest najwyższą koniecznością. Fibaro znane jest z tego, że ich rozwiązania są raczej proste i nie stwarzają problemów z konfiguracją. Niemniej jednak nawet najprostsze rozwiązania dla osób nietechnicznych potrafią przysporzyć sporych trudności.

Więcej możliwości

Adam Krużyński, CEO Fibaro w komunikacie prasowym powiedział:

Rynek Smart Home jest na bardzo ważnym etapie swojego rozwoju – przed całą kategorią wyzwanie przekonania Klientów, którzy jeszcze nie do końca znają inteligentne rozwiązania, aby je zrozumieli, pokochali i zaprosili do swoich domów i mieszkań. Aby sprostać tym nowym wyzwaniom podjęliśmy decyzję o uruchomieniu od 4 maja sprzedaży trzech Pakietów FIBARO za pośrednictwem serwisu Allegro.

O zaletach i wadach Smart Home regularnie możecie czytać na naszym portalu. Warto zapoznać się ze sposobem Kacpra na inteligentne ogrzewanie mieszkania, receptą Pawła na stawianie pierwszych kroków w świecie Smart Home lub przepisem na świetny nastrój od Tomka.

Rozwiązania Smart Home stają się coraz popularniejsze
Coraz więcej urządzeń może być inteligentnych i usprawniać domy i mieszkania

Cechą charakterystyczną systemów Smart Home są bogate opcje konfiguracji i niemal nieskończone możliwości rozbudowy. Na przykład przeprowadzając się z mieszkania do domu bez problemu zabierzemy ze sobą niewielki zestaw urządzeń i zamontujemy w nowym miejscu, uzupełniając system o dodatkowy sprzęt. Fibaro także chwali się takimi możliwościami i dodaje do tego, że ich rozwiązania nie wymagają inwazyjnych metod montażu – nie ma potrzeby kucia ścian czy kładzenia długich przewodów.

Nowe pakiety

By ułatwić wejście do świata Smart Home, Fibaro we wspomnianym sklepie na Allegro oferuje trzy pakiety wyposażenia z usługą zdalnej konfiguracji (lub też montażem z zachowaniem standardów bezpieczeństwa epidemiologicznego):

Fibaro przedstawia pakiet Smart wygoda na Allegro
Podstawowy pakiet Fibaro to kilka najbardziej potrzebnych urządzeń | fot. Fibaro

Smart Wygoda, który jest najtańszym z oferowanych zestawów i zawiera centralkę zarządzającą Home Center Lite, inteligentny włącznik akcji The Button, czujnik światła, ruchu i temperatury Motion Sensor, dwie sztuki inteligentnej wtyczki z funkcją pomiaru energii Wall Plug i inteligentny zamek do drzwi z funkcją zdalnego zamykania/otwierania SALTO Danalock V3.

Fibaro przedstawia pakiet Smart bezpieczeństwo na Allegro
Pakiet Smart bezpieczeństwo to zestaw urządzeń, które zostaną strażnikami Twojego spokoju | fot. Fibaro

Smart Bezpieczeństwo jest nieco droższą opcją z nieco innym wyposażeniem. W skład tego zestawu wchodzi: centralka, czujnik światła, ruchu i temperatury oraz inteligentna wtyczka (jedna sztuka). Pozostałe elementy to: bezprzewodowy czujnik dymu i temperatury Smoke Sensor, czujnik zalania i temperatury Flood Sensor oraz czujnik jakości powietrza, wilgotności oraz temperatury MCOHome MH10 PM2,5.

Fibaro przedstawia pakiet Smart na start na Allegro
Smart na start jest najbogatszym zestaw urządzeń od polskiego producenta | for. Fibaro

Smart na Start to najdroższy, ale też najbardziej rozbudowany system urządzeń. Ten zestaw jest podobny do pakietu Smart Wygoda, ale dodatkowo posiada: bezprzewodowy czujnik dymu i temperatury Smoke Sensor, czujnik zalania i temperatury Flood Sensor i bezprzewodowy czujnik otwarcia drzwi i okien Door/Window Sensor.

Koszty, ale można taniej

Pakiety kosztują odpowiednio 1899 zł, 2099 zł, 2799 zł. Są to ceny, które gwarantują zdalną konfigurację systemu. Gdyby ktoś chciał jednak stacjonarną usługę montażu, to musi liczyć się z następującymi cenami: 2099 zł, 2399 zł, 2999 zł. Ale to nie koniec wydatków, ponieważ pakiet Smart Wygoda i Smart na Start wymagają jeszcze dokupienia do inteligentnego zamka do drzwi dedykowanej wkładki Danalock DCE3, która w oficjalnym sklepie Fibro Kosztuje 329 zł.

Postanowiłem sprawdzić czy podobne zestawy można skompletować samemu i zaoszczędzić przy tym trochę gotówki. Owszem, jest to możliwe, a oszczędność może sięgnąć kilkuset złotych. Udało mi się to sprawdzić na zestawie Smart Bezpieczeństwo. Pozostałe zestawy są trudniejsze do porównania, ponieważ występuje w nich inteligentny zamek, który nie jest dostępny na polskim rynku, a za granicą jego koszt to (w przeliczeniu na złotówki) od 1000 do 1200 zł.

Z Apple będą problemy

Wartą odnotowania informacją jest zgodność ze standardami łączności dla Smart Home. Prezentowane powyżej pakiety obsługują protokół Z-Wave, więc posiadacze sprzętów z logo Apple będą mieli więcej problemów. Można się posiłkować pomostem (bridge), który połączy Z-Wave z HomeKit, ale oznacza to, że działanie systemu będzie obarczone większym prawdopodobieństwem występowania problemów. Fibaro nie stworzył pakietów dedykowanych technologii HomeKit, ale ich urządzenia w większości mają swoje jabłkowe odpowiedniki.

Chociaż widać, że polski rynek się rozwija bo ofert i możliwości jest coraz więcej, to jednak czekam na poważne propozycje wariantów abonamentowych, gdzie za stałą miesięczną opłatę będę mógł cieszyć się nie tylko sprzętem, ale też pakietem usług. Być może już niebawem. Pozostaje czekać.