Antybakteryjna gąbka (źródło: uga)
Antybakteryjna gąbka (źródło: uga)

Supergąbka grafenowa wchłania olej i morduje bakterie

Naukowcy z University of Georgia stworzyli gąbkę, która może posłużyć do usuwania wycieków ropy oraz zapobiegania infekcjom. Zbudowana z grafenu i miedzi, wchłania olej omijając wodę.

Innowacyjne supermateriały

Inżynieria materiałowa to źródło niesamowitych wynalazków zdolnych do niespotykanych wyczynów. Inteligentne materiały zmieniające kolor i kształt, sztuczne futro grzejące równie skutecznie, co skóra niedźwiedzia czy cegły o ujemnej emisji dwutlenku węgla, znacząco poprawią standard ludzkiego życia. Dzisiejsza innowacja pochodzi z University of Georgia, na którym naukowcy stworzyli pianę zdolną do niszczenia bakterii i wchłaniania tylko oleju.

Gąbka stworzona została z trójwymiarowego materiału składającego się z polidimetylosiloksanu wzmacnianego nanopłytkami grafenu i mikrocząstkami miedzi. Dodatki te nadają piance gruboziarnistą, porowatą strukturę, która jest zarówno hydrofobowa (odpychająca wodę), jak i oleofilowa (przyciągająca olej).

Zanurzona w wodzie zanieczyszczonej olejem gąbka adsorbowała olej, nie wchłaniając wody. Po usunięciu zaadsorbowanego oleju z pianki, pianki można było używać wielokrotnie, aby wchłonąć więcej oleju. Gąbka jest zdolna także do wchłaniania innych cieczy niepolarnych, takich jak chloroformu czy kwasu solnego.

Ta gąbka nie służy do mycia, a ratowania życia

Jakby tego było mało – gąbka, dzięki obecności mikrocząsteczek miedzi, zabija wszelkie bakterie mające kontakt z pianką. Naukowcy planują nakładanie cienkiej warstwy materiału na powierzchnię implantów medycznych. Pianka mogłaby wtedy zminimalizować ryzyko infekcji, nie tylko zabijając bakterie, ale także odpychając płyny, takie jak krew.

Obecne urządzenia medyczne są podatne na zanieczyszczenia. Kiedy umieszczasz jakiekolwiek urządzenie medyczne w ciele, białka są pierwszą rzeczą, które przyklejają się do powierzchni i działają jak klej, który pozwala przylegać krwi lub bakteriom. Tak więc, jeśli uda nam się zatrzymać adsorpcję białek, wygraliśmy

doktor Hitesh Handa, kierownik zespołu

Jako dodatkowy bonus, nanopłytki grafenu w piance sprawiają, że przewodzi ona elektryczność, zwiększając jej potencjalne zastosowania. Więcej o niesamowitym materiale można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.