UWB

Google dodaje do Androida nowe API, które pozwoli aplikacjom na korzystanie z UWB

UWB (Ultra WideBand) to technologia, która ma być w przełomem w świecie technologii na miarę Wi-Fi czy Bluetooth. Kolejne firmy zaczynają wdrażać to rozwiązanie do swoich produktów, a w ślad za nimi podąża Google.

UWB zastąpi Bluetooth? To całkiem realne

UWB może być kolejnym krokiem milowym w technologiach bezprzewodowych. Jego powszechne zastosowanie ma sprowadzać się do bardzo precyzyjnego pozycjonowania urządzeń Smart Home w pomieszczeniach oraz szybkiej transmisji danych peer-to-peer.

Najwięksi gracze na rynku już zaczęli wdrażać tę technologię w swoich urządzeniach. Prekursorem był iPhone 11, a następnie jego śladami podążył Samsung ze swoimi smartfonami z serii Note 20. Dołączy do nich Xiaomi, które już zapowiedziało wprowadzenie UWB do swoich urządzeń.

Jak wszyscy dobrze wiemy, zarówno Samsungi, jak i Xiaomi, działają pod kontrolą systemu Android. Google, nie chcąc utrudniać wykorzystania UWB, wprowadza właśnie do swojego systemu nowe API (Interfejs Programowania Aplikacji), które umożliwi wykorzystanie przez aplikacje technologii Ultra WideBand. Implementacja API jest zgodna ze standardem IEEE 802. 15. 4z dla sieci bezprzewodowych o niskiej przepustowości.

Rozwiązań wykorzystujących UWB jest coraz więcej. Największe firmy także widzą ich potencjał i dążą do tego, żeby zmaksymalizować efekty pracy takiego rozwiązania
Rozwiązań wykorzystujących UWB jest coraz więcej. Największe firmy także widzą ich potencjał i dążą do tego, żeby zmaksymalizować efekty pracy takiego rozwiązania

Warto jednak zauważyć, że nie wszystko jest tak kolorowe, na jakie wygląda. API Google jest dalej w fazie rozwoju i nie ma pewności, że będzie w pełni funkcjonalne na premierę systemu Android 12. Dodatkowo, według informacji, do jakich dotarł portal XDA-Developers, Google na razie pracuje wyłącznie nad rozwiązaniem SystemAPI, co oznacza, że firmy trzecie nie będą mogły wykorzystać go w swoich aplikacjach. Jest to spowodowane prawdopodobnie niedoskonałością tego API i firma z Mountain View na razie chce testować je na swoich rozwiązaniach, zanim udostępni je innym producentom.

API od Google z pewnością ułatwiłoby producentom prace nad aplikacjami wykorzystującymi UWB, jednak nie jest ono jeszcze na tyle dokładne, żeby móc pracować z zewnętrznymi aplikacjami. Widać jednak wyraźnie, że Google także widzi Ultra WideBand jako technologię przyszłości i będzie dążyło do tego, żeby zmaksymalizować efekty pracy przy wykorzystaniu tego rozwiązania.