Samsung Galaxy Smart Tags

2021 będzie rokiem UWB – twierdzą analitycy

Zgodnie z przewidywaniami analityków z Abi Research, w 2021 roku, urządzenia wykorzystujące sieć UWB zdobędą wielką popularność.

Sieć UWB – dlaczego jest tak istotna?

O urządzeniach wykorzystujących technologię UWB (Ultra-Wideband), jeszcze do niedawna, praktycznie nie słyszeliśmy. Wiele zmieniło się na przestrzeni mijającego roku, kiedy to firma Xiaomi zaczęła stosować ją w produkowanych przez siebie urządzeniach inteligentnego domu.

Do nagłego wzrostu zainteresowania UWB przyczynili się również tacy giganci branży technologicznej, jak Apple i Samsung. Łączność UWB dostępna jest w tegorocznych flagowcach obydwu marek – iPhone 12 i Samsung Galaxy Note 20. Wszystko dlatego, że obydwie firmy, już za niedługo, wprowadzą na rynek lokalizatory wykorzystujące właśnie UWB – Apple AirTags i Samsung Galaxy Smart Tag.

UWB to bardzo energooszczędny standard łączności, zapewniający jednak wystarczająco szybki transfer danych, by wykorzystać go na potrzeby IoT. Nie dziwi zatem, że producenci planują jego szerokie zastosowanie.

Setki milionów urządzeń z UWB już w przyszłym roku

Przewidywania Abi Research zakładają, że w 2021 roku, do sprzedaży, trafi aż 300 milionów urządzeń wykorzystujących łączność UWB. Będą to, przede wszystkim, rozwiązania umożliwiające nawigację wewnątrz budynków, ale też urządzenia dedykowane klientom indywidualnym, takie jak wspomniane wcześniej lokalizatory czy sprzęty smart home.

Bluetooth przejdzie do historii?

Obecnie, w zadaniach, do których wykorzystana zostanie łączność UWB, wykorzystywane są, przede wszystkim, technologie WiFi i Bluetooth. Mają one jednak spore ograniczenia, zwłaszcza w kwestii sporego zapotrzebowania na energię i (stosunkowo) niewielkiego zasięgu wewnątrz budynków. Specyfikacja UWB pozwala na wyeliminowanie tych niedogodności, dlatego należy się spodziewać, że to właśnie ten standard, będzie coraz chętniej wybierany przez producentów.

Rosnąca popularność UWB, z całą pewnością, nie zagrozi jednak obecnie stosowanym standardom łączności, które w swoich podstawowych zastosowaniach, nadal sprawują się bardzo dobrze. Będzie dla nich cennym uzupełnieniem, stosowanym tam, gdzie jest to najbardziej wskazane.

Przewidywania analityków, dotyczące rozwoju UWB, są bardzo optymistyczne. Tymczasem, na prezentację AirTags czy Galaxy Smart Tag, nadal czekamy.