UWB

Android ze wsparciem dla technologii UWB. To duża zmiana!

Google dodało do systemu Android natywne wsparcie dla technologii UWB – czyli szerokopasmowego połączenia radiowego, które można wykorzystać między innymi do lokalizacji wybranych sprzętów. Teraz już tylko od poszczególnych producentów zależy, które smartfony będą mogły z niej skorzystać.

System Android nie ma obecnie solidnej obsługi technologii UWB. Rozwiązanie to działa jedynie w przypadku takich smartfonów, jak Samsung Galaxy Note 20 czy też Samsung Galaxy Note 20 Ultra. Google dodało jednak wsparcie dla wspomnianego rozwiązania do swojego systemu, co oznacza, że teraz tylko i wyłącznie od samych producentów będzie zależało, czy zdecydują się z niego skorzystać.

Jak będzie działać UWB w Androidzie?

Szczegóły dotyczące działania technologii UWB w systemie Android nie są jeszcze do końca jasne. Google sugeruje jednak, że samo rozwiązanie będzie wykorzystywane między innymi do wskazywania kierunku oraz odległości. Całość działa bardzo podobnie do rozwiązania firmy Samsung oznaczonej jako SmartThings Find.

Specjaliści z serwisu XDA zwracają uwagę, iż platforma UWB może nie być w pełni gotowa do czasu Android 12, nawet, jeśli będzie częścią nadchodzącego systemu operacyjnego firmy.

Mimo wszystko, to może być bardzo ważny krok naprzód ze strony Google.

UWB w Androidzie pozwoli więc na inteligentniejsze lokalizowanie przedmiotów oraz sprzętów, a także specjalnych trackerów. Wszystko to przy zoptymalizowanym zużyciu energii samego smartfona. Całość może mieć także kluczowe znacznie dla nadchodzących produktów, takich jak chociażby inteligentne kluczyki samochodowe czy czytniki do identyfikacji otwierające drzwi przed użytkownikiem.

Technologia UWB jest na tyle młoda, że jej potencjał nie został do końca wykorzystany. Na to wszystko będziemy musieli więc poczekać i przy okazji liczyć na kreatywność samych producentów urządzeń mobilnych oraz wybranych akcesoriów.