Google nauczy Cię... rysować mangę
manga fot. Pixabay

Google nauczy Cię… rysować mangę

Technologia idzie do przodu. Sztuczna inteligencja rozwija się w zaskakującym tempie, a firmy prześcigają się w nowych doniesieniach na jej temat. Uczenie maszynowe zostało wykorzystane w 2012 roku przez specjalistów Google Brain, kiedy to uczyli najnowocześniejszy komputer rozpoznawania kota. Dziś zadania są nieco bardziej skomplikowane, choć nie zawsze opracowywane projekty dotyczą wielkich przełomów. Czasem chodzi o dość trywialne rzeczy, jak na przykład malowanie mang. Właśnie powstała aplikacja, oparta na AI, ułatwiająca ich tworzenie.

Giga manga nauczy malować mangi

Manga charakteryzuje się dość specyficzną kreską. Oczy na ogół są większe niż w rzeczywistości, usta natomiast mniejsze, a wysokości podbródków, nosów i czół różnią się znacznie od proporcji prawdziwego ciała ludzkiego. Początkujący artyści mangi mogą uczyć się, próbując odtworzyć poszczególne komiksy lub kreskówki, które ich inspirują. Nie jest to takie proste, chyba że… ma się pomoc od Google.

Giga Manga jest internetową platformą w wersji eksperymentalnej. Wykorzystuje uczenie maszynowe i przekształca nieudane rysunki w prawdziwe ilustracje mangi. Do tego zadania wykorzystuje zestaw oparty na sztucznej inteligencji, przeszkolonej przez ponad 140000 obrazów w wysokiej rozdzielczości.

Jak narysować mangę w Giga Manga?

Całość jest naprawdę prosta i intuicyjna. Oczywiście rozpoczynamy od zakreślenia ogólnego zarysu przy pomocy Magic Pen, czyli może to być okrąg, zawijas, kontur, cokolwiek. Google przekształci nasze dzieło w propozycję portretu. Następnie to od nas zależy, czy namalujemy kolejne brakujące szczegóły tak, by aplikacja mogła je wykorzystać w celu uzupełnienia swojego dzieła.

Wspólny projekt Google i japońskiej kultury

Prezentowany projekt powstał przy współpracy Google z japońskim Ministerstwem Gospodarki, Handlu i Przemysłu oraz 12 japońskimi instytucjami kulturalnymi o nazwie Manga: Out of the Box. Jeśli masz ochotę poznać historię mangi to warto odwiedzić stronę Google Arts & Culture. Jest tam też wspomniana wyżej aplikacja.

Warto się pośpieszyć, gdyż nie wiadomo jak długo będzie dostępna.