Google Woolaroo, czyli jak uczenie maszynowe ratuje ginące języki

Google Woolaroo, czyli jak uczenie maszynowe ratuje ginące języki

Woolaroo to nowa funkcjonalność platformy Google Arts & Culture, której zadaniem jest ochrona coraz rzadziej używanych, rdzennych języków przez zapomnieniem. Technologią, która za tym stoi jest uczenie maszynowe działające w chmurze obsługiwanej przez firmę z Mountain View.

Ciekawostka

Czy wiesz, że ludzie z całego świata posługują się przeszło 7000 językami? To bardzo dużo, co z całą pewnością utrudnia komunikację między nimi, jednak już wkrótce ta liczba może się znacząco zmniejszyć. Niestety, nie jest to dobra wiadomość. Wraz z postępującą globalizacją, zapomnieniu może ulec nawet przeszło 3000 spośród wspomnianych języków. Naukowcy szacują, że co każde 14 dni, znika jeden z dotychczas używanych języków.

Owszem, ułatwienia w komunikacji międzyludzkiej są mile widziane, jednak zanikanie historycznych języków oznacza również eliminację historii i dziedzictwa narodowego poszczególnych społeczeństw. By pomóc językom przetrwać w świadomości przyszłych pokoleń, Google opracowało narzędzie do tłumaczenia treści zdjęć właśnie na dawne języki. Nazywa się Woolaroo i dostępne jest jako platforma open-source.

Google Woolaroo

Woolaroo – na początek 10 języków. Reszta? To już zależy od społeczności

Obecnie z Woolaroo można korzystać w dziesięciu językach: kreolskim, luizjańskim, kalabryjskim dialekcie greckim, maoryskim, nawat, tamazight, sycylijskim, Yang Zhuang, rapanui jidysz i yougambeh. Z perspektywy Polski (i całej Europy) szczególnie ciekawie wygląda tłumaczenie zdjęć na język jidysz, którym na naszych ziemiach, przed II wojną światową, posługiwało się naprawdę wiele osób.

Google Woolaroo

Woolaroo zostało stworzone w oparciu o filozofię, według której naukę języków obcych ułatwia zaangażowanie oraz kontekst. Widząc przedmiot w swoim otoczeniu, łatwiej jest zapamiętać jego nazwę w danym języku, a następnie użyć jej w naturalny sposób w konwersacji. 

Uczenie maszynowe – klucz do Woolaroo

Sercem Woolaroo jest mechanizm Google Cloud Vision API, wykorzystujący AutoML, czyli uczenie maszynowe. To właśnie dzięki niemu możliwa jest analiza tego, co znajduje się na fotografiach. AutoML automatyzuje szkolenie wykorzystywanych modeli uczenia maszynowego, dzięki czemu narzędzia AI działają lepiej.

Platforma Woolaroo dostępna jest tutaj.