Która firma chce mieć najwięcej patentów na smart home? To wcale nie jest oczywiste

Która firma chce mieć najwięcej patentów na smart home? To wcale nie jest oczywiste

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, która firma prowadzi badania nad rozwiązaniami inteligentnego domu na najszerszą skalę, w tym artykule znajdziecie małą podpowiedź. O ile za kryterium uznamy liczbę złożonych wniosków patentowych, lider jest zdecydowany i nie jest to żadna z firm, o której informujemy na co dzień.

Źródłem informacji o liczbie złożonych patentów, w skali globalnej, jest chiński serwis incoPat, cytowany przez Business Korea. O ile jego informacje uznamy za wiarygodne, jasnym stanie się, która firma najwięcej inwestuje we własność intelektualną związaną z rozwiązaniami inteligentnego domu. Co bardzo istotne, podane statystyki odnoszą się do liczby złożonych wniosków patentowych, a nie otrzymanych patentów. W praktyce oznacza to, że część z nich zostanie odrzucona przez urzędy chroniące własność intelektualną z całego świata.

Lider pochodzi z Chin

Zgodnie z doniesieniami incoPat, w 2020 roku, najwięcej wniosków patentowych złożyła chińska firma Haier. Mowa tutaj aż o 1163 wnioskach patentowych. Może to nieco dziwić, gdyż, zwłaszcza w Europie, to zupełnie inni gracze uchodzą za przodujących we wdrażaniu rozwiązań smart home.

Na drugim miejscu znalazł się Samsung, który złożył 909 wniosków patentowych. Podium uzupełnia kolejny, chiński podmiot, znany w naszym kraju przede wszystkim z produkcji klimatyzatorów. To firma Gree, będąca autorem 878 wniosków patentowych. Nieco mniej złożyła Midea – 812 wniosków.

Inni też są aktywni

Piąte miejsce w rankingu należy do firmy z Korei Południowej. Lokalny rywal Samsunga, LG, złożył 782 wnioski patentowe. Dopiero za LG uplasowały się firmy ze Stanów Zjednoczonych – Google i Apple, a za nimi pochodzące z Japonii Panasonic i Sony.

Jak smart home, to tylko z jednego kraju?

Wrażenie robi fakt, że aż trzech spośród najaktywniejszych podmiotów pochodzi z Chin: Haier, Gree i Midea. Jedyną firmą, która jest w stanie dotrzymać kroku Chińczykom, jest Samsung. Czy to oznacza, że chcąc budować inteligentny dom, w przyszłości będziemy skazani niemal wyłącznie na rozwiązania z Państwa Środka? Z uwagi na zapewnienie jak najwyższej konkurencyjności na rynku, trzeba mocno trzymać kciuki za firmy z innych zakątków świata, by skutecznie podejmowały rywalizację z potentatami.