Hex Home Security - bezpieczeństwo dzięki WiFi
fot. Origin Wireless

Hex Home Security – bezpieczeństwo dzięki WiFi

Na rynku urządzeń inteligentnych znajdziemy wiele produktów, które mają za zadanie wykrywać i skutecznie odstraszać intruzów w naszym domu. Mogą to być np. systemy wykrywania ruchu. Firma Origin Wireless zaprezentowała właśnie swoje rozwiązanie tego typu, które jest nieco odmienne od konkurencji.

Hex Home Security wykryje intruza przez Wi-Fi

Inteligentne sensory wykrywania ruchu to nic nowego. Wystarczy wspomnieć chociażby o ostatniej premierze od Xiaomi. W większości oparte są one o wiele czujników, które wykrywają poruszanie się osób czy zwierząt. Firma Origin Wireless podeszła do tego tematu nieco inaczej.

Przedstawiła ona światu swój sensor ruchu, który nosi nazwę Hex Home Security. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt w jaki sposób wykrywane jest poruszanie się.

Zamiast montować w całym domu czujniki ruchu, drzwi czy okien, a nawet kamery bezpieczeństwa, system Hex Home Security firmy Origin wykorzystuje pojedynczy koncentrator Hex Command i czujnik Hex Sense do analizy zakłóceń w sieci bezprzewodowej. System monitoruje fale radiowe emitowane przez Twoją sieć Wi-Fi i oblicza, jak zmieniają się te fale, co pozwala na bieżąco monitorować poruszanie się osób po domu. Warto też wspomnieć, że Hex Home Security może być używany z dowolnym routerem, niezależnie od producenta i typu urządzenia.

W momencie wykrycia niepowołanego ruchu w domu bądź mieszkaniu, system uruchomi bardzo głośną syrenę alarmową (~80 dB), wychodzącą z koncentratora, a także przekaże informacje do aplikacji Hex na urządzenie mobilne. Zostając przy aplikacji, ma ona także funkcję odpowiedzialną za wyświetlanie ruchu w czasie rzeczywistym, a także ukazywanie historii poruszania się.

Do wyboru będą także 3 tryby pracy urządzenia: Home, Away i Vigilant. Pierwszy z nich powoduje, że urządzenie nie będzie wysyłało alarmów i uruchamiało syreny, a dwa pozostałe są już typowo wyjazdowe, z czego jeden z nich jest trybem czuwania, w którym czujnik ruchu pozostaje włączony i raportuje ruch do aplikacji, natomiast syrena jest wyłączona. Jeśli chodzi natomiast o oprogramowanie tych urządzeń, jest ono wspierane przez AI. Jej rola sprowadza się do odpowiedniego manewrowania czułością w 10 poziomach, aby jak najmocniej wyeliminować fałszywe raporty.

Hex Home Security App
fot. Origin Wireless

Wartym dodania jest także, że Origin planuje wprowadzenie dodatkowych, płatnych opcji monitoringu. Jedną z nich ma być możliwość wezwania policji, kiedy system jest w trybie wyjazdowym. Nie wiadomo jednak jaka będzie cena takiego rozwiązania. Jednocześnie Hex Home Security nie będzie w stanie wezwać służb w przypadku sytuacji kryzysowej, jak np. zawał serca czy pożar, co zostało potwierdzone przez firmę.

Do wyboru dostaniemy 3 różne opcje urządzenia, które różnią się zasięgiem:

  • Zasięg ok. 140 m2 – 199$ (~ 739 zł)
  • Zasięg ok. 185 m2 – 220$ (~ 814 zł)
  • Zasięg ok. 232 m2 – 250$ (~ 930 zł)