Księżyc i Słońce mogą mieć więcej wspólnego niż nam się wydaje

Księżyc

Księżyc (źródło Pixabay)

Słońce to najbliżej nam położona gwiazda, która jednocześnie jest centrum Układu Słonecznego. Księżyc to natomiast naturalny satelita Ziemi. Jak się okazuje, gwiazda ta może serwować ogromną masę informacji na swój temat wpływając na inne ciała niebieskie, w tym obiekt, który wyróżnia się na nocnym niebie. Przyszłe misje Artemis mogą w tym pomóc.

Księżyc jako kopalnia informacji o Słońcu

Nasza gwiazda centralna – Słońce – od powstania Układu Słonecznego miała ogromny wpływ na rozwój ciał niebieskich znajdujących się nieopodal. Poza energią słoneczną w postaci ciepła, obiekt serwuje nam także wiatry, czyli nic innego jak plazmę.

Warto jednak zaznaczyć, mimo że gwiazda pozostawiała ślady swojej aktywności na Ziemi, to płyty tektoniczne, oraz warunki wewnętrzne, takie jak wiatr oraz erozja wodna mogły je ukryć. Jeśli nawet gwiazda zostawiła jakieś ślady, to wyżej wymienione czynniki zatuszowały wszelkie ślady aktywności.

No ale są przecież ciała niebieskie, które nie mają płyt tektonicznych, a warunki panujące na ich powierzchni nie są na tyle zauważalne. Jednym z takich „martwych światów” jest oczywiście Księżyc, który dodatkowo znajduje się w osiągalnej dla człowieka odległości.

źródło: NASA

A co z wpływami lawy i asteroid na Księżycu, one przecież też mogą „zakrywać” wpływy Słońca. Nasz satelita nie jest aktywny wulkanicznie od około 3 miliardów lat, jednak zaschnięta lawa pozostawiła warstwę, którą wystarczyłoby przekopać aby uzyskać wiele informacji, które zaserwowało Słońce. Natomiast asteroidy, które z pozoru niszczą, także odsłaniają zakopane warstwy powierzchni.

Czego dzięki temu można się dowiedzieć?

Odkrywając próbki można by było sprawdzić przykładowo tempo produkcji promieniowania kosmicznego przez Słońce na podstawie nawet kilku miliardów lat. Co więcej, Księżyc (a raczej jego coraz to głębsze warstwy) mogłyby przyczynić się do zbadania zmiany jasności Słońca w czasie.

Możliwości jest wiele, a dodatkowo Księżyc „leży” stosunkowo niedaleko Ziemi – tylko 384400 km, co jak na cały Układ Słoneczny jest naprawdę małą wartością. To istna kopalnia wiedzy, dzięki której możemy otrzymać wiele cennych, przydatnych w przyszłości danych.

Exit mobile version