lody
źródło: Pixabay

Polacy z nagrodą Ig Noble 2022. Lody pomagają w chemioterapii

Polacy osiągają sukcesy w wielu dziedzinach nauki – nierzadko też się zdarza, że ich badania są uznawane i nagradzane. W historii naszego kraju wielu rodaków otrzymało w przeszłości prestiżową Nagrodę Nobla – (większość z dziedziny literatury, chociaż Maria Skłodowska-Curie uzyskała także z Chemii i Fizyki). Oczywiście, są też inne nagrody – przykładowo Ig Noble, którą w tym roku Polacy otrzymali za badania dotyczące pozytywnych skutków lodów w medycynie.

Nagrody Ig Noble dla Polaków dziedzinie medycyny

Nagrody Ig Noble może nie są tak prestiżowe jak „zwykłe Noble”, jednak nie o to w nich chodzi. Mają mieć charakter humorystyczny, ale jednocześnie faktycznie mają prawdziwą wartość naukową, natomiast żartobliwość okazuje się tylko i wyłącznie poboczną cechą.

Co najciekawsze, nagrody są wręczane przez laureatów Nagrody Nobla – m.in. Frances Arnold, Rich Roberts, Donna Strickland, a wydarzenie zorganizował magazyn „Annals of Improbable Research”. Ceremonia odbyła się w formie telekonferencji, a jedną z nagród był 10-bilionowy banknot dolarów Zimbwawe (czyli jakieś 19 złotych).

W tym roku Polacy zostali nagrodzeni w dziedzinie medycyny. Laureaci to Marcin Jasiński, Martyna Maciejewska, Anna Brodziak, Michał Górka, Kamila Skwierawska, prof. Wiesław Jędrzejczak, Agnieszka Tomaszewska, Grzegorz Basak i Emilian Snarski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Badania pokazują pozytywny wpływ lodów na pacjentów leczonych metodą chemioterapii i radioterapii.

lody badnia ig noble nagrody
źródło: Pixabay

Lody prawie jak leki

Badania Polaków, za które otrzymali nagrodę Ig Nobla, pokazują pozytywny wpływ spożywania lodów podczas chemio- i radioterapii – pacjenci wykazywali mniej skutków ubocznych. Leczenie przy użyciu obu metod prowadzi do degradacji komórek nabłonkowych przewodu pokarmowego, a w jamie ustnej (na języku, dziąsłach) tworzy się owrzodzenie. Wszystko to prowadzi do tego, że pacjent ma problemy z połykaniem i jedzeniem.

Jednak pojawia się tu krioterapia (leczenie przy pomocy zimna) – pacjentowi podaje się wiórki lodu (bądź zwykłe lody). Zespół ww. badaczy opracował dane na podstawie 74 osób (średni wiek 58), które przeszły zabieg przeszczepu komórek macierzystych i jak się okazało, u 59% pacjentów, którzy nie poddali się krioterapii pojawiło się zapalenie błony śluzowej w jamie ustnej.

Natomiast tylko u 28,85% osób, które przyjmowały lody stwierdzono rozwój stanu zapalnego. Z badań wynika, że lody działają prawie jak leki. Pokazuje to pozytywny wpływ metody umożliwiającej zapobiegnięcie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej u pacjentów, którzy zmagają się z nowotworem.