oko soczewka
(fot. pixabay.com)

Wykryjesz raka na własnych oczach – powie Ci o tym inteligentna soczewka

Wykrycie nowotworu stanowi trudne zadanie. Amerykański zespół naukowców opatentował jednak technologię wczesnego wykrywania choroby. Inteligentna soczewka informuje o zmianach nowotworowych z łez.

Wszystko wyczytasz z łez

Łzy, podobnie jak każda komórka w naszym ciele, są bogate w najróżniejsze informacje o stanie zdrowia. Najczęstszą informacją, którą przekazuje płacz, jest nasz stan emocjonalny. Amerykańscy naukowcy jednak przyjrzeli się bliżej naszym łzom i wyczytali z nich dużo więcej. Inteligentna soczewka pozwoliła wykryć w nich zmiany nowotworowe.

Soczewka może wykrywać egzosomy w różnych roztworach z różnych linii. komórkowych – oraz ludzkie łzy. Może różnicować ekspresję białek powierzchniowych jako biomarkerów raka.

lider projektu, Ali Khademhosseini

Egzosomy to białka bogate w informacje o naszym ciele, przede wszystkim o zmianach nowotworowych. Mają znaczący wpływ na regulacje i rozprzestrzenianie się nowotworu w organizmie. Wyodrębnianie znaków o nowotworze póki co było żmudnym, czasochłonnym i skomplikowanym procesem. Łzy są jednak czystszym materiałem do wyodrębnienia egzosomów niż cała reszta innych płynów. Naukowcy postanowili wykorzystać ten fakt i stworzyli soczewkę z komorami wyłapującymi białka. 

Są bogatym źródłem markerów, które można wykorzystać w kilku zastosowaniach biomedycznych. Metodologia, którą opracował nasz zespół, znacznie ułatwia nam dostęp do tego źródła.

lider projektu, Ali Khademhosseini
Soczewka inteligentna - schemat wykrywania egzosomów (Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adfm.202206620)
Soczewka inteligentna – schemat wykrywania egzosomów (źródło: Wiley Online Library)

Inteligentna soczewka to szansa dla chorych

Na nowotwór do dziś nie ma skutecznego lekarstwa, a wykrywanie go na samym początku jest niemal niemożliwe. Wykrycie zmian wcześnie jest kluczowe, ponieważ z każdym miesiącem nasze szanse na przeżycie maleją o około 10%.

Wielu naukowców pracowało nad szybkimi i jak najdokładniejszymi sposobami wykrywania nowotworów, jak na przykład aplikacja czy wykorzystanie sztucznej inteligencji.  Inteligenta soczewka jest jednak szybka w aplikacji i precyzyjna w diagnozie. Dzięki temu rozwiązaniu wielu ludzi będzie mogło wcześniej wykryć nowotwór i zacząć leczenie z większą szansą na wyzdrowienie.