Katowice miasto
(fot. jagaha, pixabay.com)

Inteligentny System Transportowy zmniejszy korki w Katowicach

Inteligentne rozwiązania mogą przynieść szereg korzyści dla miasta. Przykładowo w Katowicach zdecydowano się wdrożyć Inteligentny System Transportowy, aby polepszyć działanie komunikacji zbiorowej, zmniejszyć korki i ułatwić podróżowanie po mieście.

Inteligentne wsparcie sterowania ruchem

Duże miasta są zatłoczone, a spora liczba pojazdów na drogach często powoduje korki. Utrudnia to również poprawne działanie komunikacji zbiorowej, przykładowo wydłużając czas dojazdu autobusu z jednego do drugiego przystanku. W związku z tym, niezwykle ważne jest poszukiwanie rozwiązań, które poprawią płynność ruchu.

W Katowicach, aby podnieść atrakcyjność podróżowania transportem publicznym oraz poprawić płynność ruchu na terenie miasta, zdecydowano się wprowadzić Inteligentny System Transportowy (ITS). Ponadto zapewni on kierowcom wskazówki o trasach alternatywnych, np. w przypadku zamknięcia tunelu, a także informacje o liczbie dostępnych miejsc parkingowych w strefie śródmiejskiej.

Co więcej, w dalszych planach jest udostępnienie platformy, która ułatwi planowanie podróży po Katowicach. Znajdziemy na niej informacje o aktualnie wykonywanych robotach drogowych czy natężeniu ruchu.

tramwaj Katowice
(fot. pixabay.com)

Jak ma działać ITS w Katowicach?

Według obecnych założeń, Inteligentny System Transportowy ma obejmować 112 wybranych skrzyżowań. Natomiast jego głównym zadaniem będzie automatyczne sterowanie sygnalizacją, biorąc pod uwagę zgromadzone dane na temat ruchu na drogach.

Wcześniej wspomniałem, że ważną kwestią jest poprawa podróżowania transportem publicznym. W tym celu ITS będzie m.in. priorytetowo traktował zielone światło dla tramwajów, aby skrócić ich dojazd do punktu docelowego. Oznacza to, że podróż zbiorkomem będzie po prostu szybsza.

System ma składać się z urządzeń monitorowania i sterowania ruchem, które to zostaną zamontowane na 112 skrzyżowaniach. Do tego dojdzie 17 znaków zmiennej treści. Ponadto inteligentny system parkowania ma obejmować ponad 2 tys. miejsc parkingowych, a informacje o liczbie dostępnych miejsc mają być wyświetlane m.in. na 12 tablicach w mieście.

Jeśli wszystkie wytyczne uda się zrealizować, to Inteligentny System Transportowy powinien ułatwić podróżowanie po mieście kierowcom, a także osobom preferującym transprot publiczny. Niewykluczone, że korki będą również zauważalnie mniejsze. Docelowo ma być on w pełni gotowy w czwartym kwartale 2023 roku.