Apple może niebawem pokazać homeOS. Nie będzie to jednak zupełnie nowy produkt
Głośnik z Siri, źródło: Apple

Apple może niebawem pokazać homeOS. Nie będzie to jednak zupełnie nowy produkt

Tegoroczna konferencja Apple WWDC rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Niewykluczone, że firma Tima Cooka zaprezentuje na niej homeOS, czyli system operacyjny, który znajdzie się chociażby na pokładzie głośników HomePod.

Nowy system operacyjny, a raczej prawie to samo oprogramowanie pod nową nazwą

Od niedawna iOS został podzielony na dwie różne wersje. Pierwsza nazywa się iOS i przeznaczona jest na iPhone’y. Natomiast druga to iPadOS i, jak sama nazwa wskazuje, skierowana jest na tablety z Cupertino. Należy jednak mieć na uwadze, że mimo tych zmian, zespół Tima Cooka dąży do większego ujednolicenia swojego oprogramowania. Jednym z celów jest zbliżenie iPhone’ów i iPadów do komputerów Mac.

Tak naprawdę pod wieloma względami iOS i iPadOS to ten sam produkt, aczkolwiek każdy z nich ma zestaw funkcji, stworzonych z myślą o konkretnej platformie. iPadOS nie powstał jako zupełnie nowy produkt, ale tak naprawdę mieliśmy do czynienia ze zmianą nazwy, a także dodaniem kilku unikatowych opcji.

Niewykluczone, że niebawem podobny los spotka system operacyjny dla głośników HomePod. Otrzyma on nową nazwę, aczkolwiek bez znacznego przebudowania w najważniejszych częściach kodu.

homeOS zobaczymy nie tylko na głośnikach?

Jak wynika z ostatnio dostrzeżonych ofert pracy Apple, przeznaczonych dla inżynierów, do iOS, iPadOS, watchOS czy macOS może dołączyć system operacyjny homeOS. Nie będzie to raczej zupełnie nowy produkt.

homeOS
homeOS także na Apple TV? To możliwe (fot. Apple)

Należy zauważyć, że Apple wyraźnie stawia na wsparcie starszych urządzeń, a także dobrą współpracę pomiędzy różnymi generacjami swojego sprzętu. Nawet, jeśli pojawia się oprogramowanie o nowej nazwie, tak jak iPadOS, to bazuje ono na poprzednich rozwiązań, a także dostępne jest dla osób posiadających urządzenia mające już kilka lat.

Podobnie może być z homeOS. Tym bardziej, że nie brakuje opinii, że nowy system operacyjny zostanie ogłoszony już na najbliższej konferencji WWDC. Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z oprogramowaniem przeznaczonym m.in. do już sprzedawanych głośników HomePod.

Niewykluczone jednak, że wraz ze zmianą nazwy, doczekamy się wyraźniejszego odświeżenia aktualnego oprogramowania. Ponadto, niektórzy wskazują, że homeOS może być wspólnym systemem dla przystawek Apple TV, głośników HomePod, a także dla nowego urządzenia, mającego łączyć w sobie funkcje przystawki i inteligentnego głośnika.

Możliwe, że wraz z prezentacją nowej nazwy systemu operacyjnego, Apple zdecyduje się wyraźniej wejść w segment sprzętu smarthome. O tym, czy faktycznie tak będzie, możemy przekonać się już niebawem. Trzeba przyznać, że mimo wielu nieodpowiedzeń, całość zapowiada się całkiem interesująco.