Jak zmienić domyślnego dostawcę muzyki dla HomePoda? To już możliwe, sprawdźcie sami!
Głośnik z Siri, źródło: Apple

Jak zmienić domyślnego dostawcę muzyki dla HomePoda? To już możliwe, sprawdźcie sami!

Spośród najpopularniejszych, inteligentnych głośników, jakie mogą znaleźć się w naszych domach, to właśnie HomePod Mini od Apple jest tym, który wydobywa z siebie dźwięk najwyższej jakości. Niestety, do tej pory jedynym serwisem, który działał natywnie HomePodach była autorska usługa producenta głośników – Apple Music. Na szczęście właśnie ogłoszono pojawienie się alternatywy i to doskonale znanej – to Deezer.

Na co użytkownicy HomePodów narzekali najczęściej? Zdecydowanie na to, że firma Apple skazała ich na korzystanie z Apple Music, by natywnie słuchać muzyki na głośniku. Oczywiście, możliwe było przekazanie dźwięku z dowolnej aplikacji, dzięki technologii AirPlay, jednak to już nie ten sam poziom wygody, co w przypadku natywnej obsługi.

Opłacający subskrypcję Spotify, Tidala czy innych dużych graczy utyskiwali na Apple do tego stopnia, że firma w końcu postanowiła ugiąć się pod ich presją. Począwszy od systemu iOS 14.3, umożliwiła zmianę dostawcy muzyki dla HomePoda na alternatywnego. Co na to dostawcy? Nic, aż do tej pory.

Możliwość jest, chętnych brak (do tej pory)

Przez długie lata władze Spotify pozostawały wściekłe na Apple o to, że ich klienci nie mogą korzystać z platformy natywnie na swoich HomePodach. Byli zdeterminowani do tego stopnia, że poskarżyli się na Apple do Komisji Europejskiej, by ta wszczęła postępowanie o czyny ograniczania konkurencji. Tymczasem, gdy oprogramowanie otrzymało stosowną aktualizację, umożliwiającą udostępnienie swoich usług na HomePodzie, Spotify…nic z tym nie robi.

Jedynym serwisem alternatywnym, z jakiego mogą korzystać nabywcy głośników od Apple jest niedostępna w Polsce Pandora. Pozostawaliśmy zatem odcięci od wszelkich alternatyw, aż do teraz.

Deezer wjeżdża na białym koniu

Natywne wsparcie dla HomePoda wprowadzono w najnowszej wersji aplikacji Deezer, czym zakończono monopol Apple na głośnikach HomePod w wielu krajach, również w Polsce. Co istotne, HomePod potrafi odtwarzać muzykę z Deezera również jakości HiFi, oczywiście pod warunkiem wykupienia odpowiedniego planu. Możliwość natywnego odtwarzania na HomePodzie dotyczy wyłącznie muzyki, podcasty i transmisje na żywo pozostaną niedostępne.

Cóż, na tę chwilę pozostaje jedynie mieć nadzieję, że kolejni, duzi gracze, tacy jak Spotify czy Tidal, zdecydują się pójść tą samą drogą i udostępnią swoje utwory.

Zmiana domyślnego dostawcy muzyki w Apple HomePod – instrukcja

W jaki sposób zmienić dostawcę muzyki HomePoda z Apple Music na Deezer? Troszkę klikania będzie, choć nie jest to nic trudnego.

Na samym początku musimy upewnić się, że korzystamy z kompatybilnej wersji systemu iOS w naszym iPhonie (14.3 lub nowsza), a w pamięci smartfona zainstalowana jest najnowsza wersja aplikacji Deezer, jaka udostępniona została w Apple AppStore.

Kiedy upewnimy się, że powyższe zostało spełnione, należy uruchomić aplikację Deezer, wejść w ustawienia i wybrać opcję Połącz się z HomePod.

HomePod zmiana domyślnego dostawcy muzyki

Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie zmian, po czym możliwość odtwarzania muzyki z Deezera na HomePodach w naszym domu zostanie włączona, a z Deezera można korzystać przy pomocy polecenia Hey Siri, play (…) on Deezer.

HomePod zmiana domyślnego dostawcy muzyki

To jednak nie koniec zabawy. By na dobre pozbyć się Apple Music, trzeba jeszcze zmienić domyślnego dostawcę muzyki w ustawieniach HomePoda. Dokonamy tego uruchamiając aplikację Dom, a następnie wybierając Ustawienia domu (ikonka domu w lewym, górnym rogu ekranu głównego).

HomePod zmiana domyślnego dostawcy muzyki

Pozostało już tylko wskazać nasz identyfikator użytkownika na liście osób przypisanych do domu, a następnie w polu Usługa domyślna wskazać Deezer.

HomePod zmiana domyślnego dostawcy muzyki

Po zatwierdzeniu, komendy dotyczące odtwarzania muzyki będą realizowane w Deezerze zamiast Apple Music.