5Gtruck Huawei fot. oiot.pl
5Gtruck Huawei fot. oiot.pl

Huawei o 5.5G: będzie znacznie szybciej

Popularność sieci 5G, zarówno w skali globalnej, jak i w Polsce, wciąż jest znikoma. Tymczasem producenci już planują rozwój kolejnych generacji łączności bezprzewodowej. Zanim jednak nastanie era 6G, będziemy korzystać z 5.5G. Tak przynajmniej twierdzi Huawei.

Okazją do wypowiedzenia się na temat przyszłości sieci bezprzewodowych, były trwające właśnie targi MWC w Szanghaju. Korzystając z sytuacji, głos zabrał jeden z dyrektorów technicznych Huawei – dr Tong Wen.

Łączność, która sprosta rosnącym wymaganiom, w tym 16K

Nie podlega żadnej dyskusji fakt, że zapotrzebowanie na szybką łączność bezprzewodową, w ciągu najbliższych lat, drastycznie wzrośnie. Stanie się tak zarówno ze względu na rosnącą popularność urządzeń Internetu Rzeczy, takich jak rozwiązania inteligentnego domu czy skomunikowane samochody, jak i zastosowania przemysłowe. Nie bez znaczenia jest tu również rozwój technologii XR (rzeczywistość skrzyżowana), łączącej w sobie to, co dotychczas znamy jako AR, VR, MR i CR w jedno, wielowarstwowe doświadczenie.

Tong Wen przewiduje, że w ciągu kilku lat standardem wideo wysokiej rozdzielczości nie będzie już ani 4K, ani 8K, a…16K. By zapewnić płynny i stabilny przesył takiego obrazu, konieczne będzie zastosowanie łącza o przepustowości 2 gigabitów na sekundę i opóźnieniu nie większym niż 5 ms.

UCBC i RTBC, czyli 5.5G według Huawei

Najistotniejszymi atutami 5.5G, względem 5G, według Huawei, będą technologie UCBC i RTBC. Pierwsza z nich – Uplink Centric Broadband Communication będzie w stanie zwiększyć przepustowość sieci dziesięciokrotnie, w porównaniu do 5G, a druga – Real Time Broadband Communication również dziesięciokrotnie zwiększy prędkość pobierania danych.

Gra warta świeczki

Za argument przekonujący o konieczności rozwoju kolejnych generacji sieci bezprzewodowych może posłużyć wypowiedź, którą Tong Wen podsumował swoją prezentację na MWC. Pada w niej informacja o wartości rynku wykorzystującego nowe technologie komunikacyjne. Cóż, wystarczy przeczytać, by zrozumieć, o jak wielką stawkę toczy się ta gra.

Ścisła integracja usług 5G z różnymi gałęziami przemysłu stworzy nowy segment rynku warty ponad 10 bilionów dolarów. Branża komunikacji bezprzewodowej nie może osiągnąć sukcesu bez ujednoliconych standardów i współpracy z całym sektorem przemysłowym. Razem powinniśmy zdefiniować ewolucję 5G i promować współpracę, aby przyspieszyć dojrzałość technologii i zbudować zrównoważoną przyszłość z 5G.

dr Tong Wen, Huawei