Huawei

Huawei: zastosowania 5G sprawią, że będzie to najtańszy standard sieci

Huawei jest jednym z największych graczy na światowym rynku 5G – mimo, że wiele państw zabroniło używania sprzętu tej firmy do budowy infrastruktury sieciowej. Paul Scanlan, dyrektor ds. technologii w Huawei, wypowiedział się na temat rewolucyjności i skalowalności nowego standardu łączności mobilnej.

Dużo do powiedzenia

Paul Scanlan przypomina, że w przyszłości 5G będzie o niebo lepsze od poprzednich generacji sieci. Przez to uważa także, że długoterminowo okaże się być najtańszym standardem.

Wprowadzenie sieci 5. generacji nie jest jednak wcale tanie. Dostawcy usług mobilnych muszą instalować nowe stacje bazowe (i więcej, niż kiedykolwiek wcześniej), a także występują problemy z kompatybilnością pasm o poszczególnych częstotliwościach. Nie mówiąc już o trudnościach z wprowadzeniem 5G mmVawe.

Huawei: zastosowania 5G sprawią, że będzie to najtańszy standard sieci
5G – klucz do miast Smart Cities / fot. GizChina

Scanlan przyciąga naszą uwagę jednak do faktu, że nowy standard sieci charakteryzuje się 10-krotnie niższą konsumpcją energii (w porównaniu do poprzednich generacji). Już to zaoszczędzi dostawcom trochę funduszy.

Przyszłość Huawei

Jak powiedział Paul Scanlan:

Jeśli wzrasta rynek danych – jak w większości państw na świecie, o około 25-30% – 5G zawsze będzie tańsze od 4G. Powodem jest przepustowość. Nie jest to szybkość. Nie jest to opóźnienie. Przepustowość 5G jest o 20-30 razy większa od przepustowości 4G. Drugim powodem jest wydajność. Budowanie infrastruktury 5G (nawet w najgorszym przypadku, czyli najwolniejszym sposobie wdrażania) spowoduje, że poziom emisji dwutlenku węgla pozostanie taki sam do 2025 roku, a następnie zacznie spadać.

“If you have growth in a data market — and we have growth in every single country in the world in data, and the number is around 25% to 30% — 5G will always be cheaper than 4G [or anything else]. The reason is capacity. It’s not about speed. It’s not about latency. This is about capacity, and 5G has 20 to 30 times more capacity than with 4G. […] Second use case is that it’s more efficient. […] If you build 5G and you build even the worst case scenario, which is the slowest deployment, carbon emissions will more or less stay flat from now till 2025 and then start to drop…”.
Huawei: zastosowania 5G sprawią, że będzie to najtańszy standard sieci
Huawei, mimo interwencji USA, wciąż produkuje sprzęt 5G / fot. Business Insider

Przyszłość Huawei opiera się więc na sieci 5. generacji. Chiński gigant nie spowalnia w rozwoju swojego sprzętu. A gra jest warta świeczki – 5G (oprócz szybszego internetu) przyniesie mniejsze opóźnienia, większą skalowalność i mniejsze zużycie energii, co w konsekwencji przyczyni się do zmniejszenia kosztów.