Nie wiem jak inaczej traktować zakup firmy Boston Dynamic przez firmę Hyundai, jak nie w kategorii wyprzedaży, które są tak popularne pod koniec każdego roku. SoftBank sprzedał firmę tworzącą i produkującą najbardziej zaawansowane roboty na świecie za raptem 1 mld $ (słownie: JEDEN MILIARD DOLARÓW)!
27:1
Minęło już sporo czasu od pamiętnego politycznego głosowania, po którym nagłówki gazet i portali internetowych pokazywały ówczesny sukces Polski w Unii Europejskiej. 27 krajów zagłosowało za, tylko Polska była przeciw. Dziś komentatorzy technologicznego świata pokazują podobne porównanie i chociaż nie ma to nic wspólnego z Polską i polityką, to 27:1 robi dziś równie piorunujące wrażenie, jak tych kilka lat temu.
Wszystko przez to, że sprzedaż robotycznej firmy zbiegła się w czasie ze sprzedażą dobrze znanej aplikacji Slack. I, jak łatwo już się domyślić, zaawansowany komunikator sprzedał się za 27 mld $ (słownie: DWADZIEŚCIA SIEDEM MILIARDÓW DOLARÓW).
Przyznam, że sam należę do osób, które pytają: „jak?”, „dlaczego?”, „o co kaman?”. O co dokładnie chodzi? Sprzedaż i przejęcia na rynku technologicznym od zawsze są gorącym tematem. Nie inaczej jest w przypadku firmy Boston Dynamics, która wsławiła się niezwykle zaawansowanymi robotami. Robotami, które przekraczają granice wyobraźni w tym, jak bardzo człowiek jest w stanie nadać swego rodzaju tożsamość maszynie, tworząc.
Samochody Hyundai będą teraz transformersami?
27:1 robi wrażenie, ale przyznam, że jeszcze bardziej zaskoczony byłem tym, kto kupił firmę z robotycznym know-how. Hyundai jeszcze niedawno kojarzył się jako producent tanich i kiepsko wykonanych samochodów z dalekiego wschodu. Przez długi czas Hyundai nie miał jak walczyć z europejskimi rywalami na wymagającym Starym Kontynencie.
W relatywnie krótkim czasie wszystko się zmieniło i walka na europejskim rynku pomiędzy starymi wyjadaczami a żądnymi jeszcze większych sukcesów Koreańczykami jest niezwykle zażarta. W tej perspektywie zakup przez firmę Hyundai firmy Boston Dynamics wydaje się intrygujący.
Hyundai robi przymiarki do tworzenia zaawansowanych robotów?
Hyundai kojarzy się przede wszystkim z samochodami, ale to firma, która w swoim portfolio posiada także spółkę, która powstała, by tworzyć… roboty. Hyundai Robotics powstała w 2017 roku, ale praktycznie rozpoczęła działalność w 2020 roku. Poza tym zakup Boston Dynamics to nie jedyna inwestycja koreańskiego koncernu w Sztuczną Inteligencję. W zeszłym roku w skład grupy Hyundai weszły dwa startupy, które zajmują się tworzeniem autonomicznych pojazdów.
Gdyby tego było mało, Hyundai stworzył z firmą Aptiv spółkę joint venture, która posiada budżet sięgający 4 miliardów dolarów. Aptiv to jedna z największych korporacji na rynku producentów części dla przemysłu samochodowego.
Analitycy zastanawiają się, jak te wszystkie elementy zostaną połączone i jakie przyniosą rezultaty. Na pewno stworzone właśnie możliwości dają spore pole do popisu dla inżynierów i programistów wszystkich tych spółek.
Życzenia
Ktoś, kto odbierał nowe auto z salonu, wie, że sprzedawcy robią, co w ich mocy, by pozostawić pozytywne wrażenie na kliencie. Przy wydaniu auta pojawiają się więc jakieś prezenty, drobne upominki, są gratulacyjne uściski i życzenia udanego i satysfakcjonującego korzystania z pojazdów.
Liczę na to, że Boston Dynamics będzie dla firmy Hyundai satysfakcjonującym zakupem, a to przełoży się na satysfakcję klientów koreańskiego producenta aut, którzy w niedługim czasie będą odbierać swoje samochody, które tylko z zewnątrz będą przypominały czterokołowce, a pod maską będzie to pełnoprawny jeżdżący robot.