IKEA

IKEA eksperymentuje z AR – zawładnij swoim wnętrzem

Szwedzka firma IKEA, przez swoje laboratorium badawcze SPACE10, opublikowała 18 eksperymentów z rozszerzoną rzeczywistością. Spółka uważa, że AR to przyszłość urządzania naszych mieszkań i domów. Platformę tą nazwano Everyday Experiments (ang. codzienne eksperymenty) i możemy przetestować ją już dzisiaj w naszej przeglądarce.

Eksperymentalne eksperymenty

Celem projektu było stworzenie ciekawych pokazów korzystających z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, a także sztucznej inteligencji, które sprawią, że dostrzeżemy swoje cztery ściany w nowym świetle. Jak mówi Bas Van De Poel, dyrektor działu kreatywnego SPACE10:

Dla nas ważne jest dokładne przyglądanie się tym wschodzącym technologiom i badanie, jak mogą one zmienić sposób, w jaki mieszkamy.

“For us, it’s important to keep a close eye on these developments and investigate how they can redefine the way we live at home.”
Film przedstawiający Everyday Experiments / źródło: IKEA

Rozszerzona rzeczywistość to jedna z głównych technologii, które próbują wykorzystać światowi giganci, tacy jak Google, Microsoft i Apple – chociażby w nadchodzących Apple Glass. IKEA była jedną z pierwszych firm, które wypuściły aplikację z AR na iPhone’a, w 2017 roku. Czy tak samo będzie z inteligentnymi okularami?

Niektóre z pokazów IKEA

Jednym z ciekawych eksperymentów jest Point and Repair (ang. wskaż i napraw). Dzięki niemu, po szybkim zeskanowaniu swoich mebli, będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądałyby one w lepszym stanie. Może nam to ułatwić decyzję o naprawie danego przedmiotu, a także pozwoli na zobaczenie różnych wariantów kolorystycznych. Zobaczmy, jak działa.

P&R pokaże, jak będą wyglądały nasze naprawione meble / źródło: SPACE10

Natomiast Technocarpenter, eksperyment stworzony przez studio Bakken & Back, pozwoli stworzyć nasze własne krzesło. Przenosi on nas w całkowicie wirtualną rzeczywistość, w której, ruszając dłońmi i palcami, możemy wręcz wyrzeźbić wymarzone siedzisko.

Jak wygląda Technocarpenter / źródło: SPACE10

Nie dziś, nie jutro

Chociaż technologie te wyglądają bardzo obiecująco, nie pojawią się do użytku w najbliższej przyszłości. Zapewne, celem firmy IKEA jest opublikowanie ich na platformy mobilne, lecz być może tylko na Apple Glass. W każdym razie, eksperymenty te pokazują, na czym może polegać przyszłość AR. Jak mówi Van De Poel:

IKEA jest bardzo zainteresowana potencjałem technologii AR. Wiadomo także, że Apple przygotowuje się na przyszłość, w której okulary z rozszerzoną rzeczywistością są wszechobecne. Zdecydowanie moglibyśmy zobaczyć jeden lub więcej z tych eksperymentów na takich okularach, gdy będą już dostępne i dobrze działające.

“IKEA is very much interested in the potential of AR. And I guess it’s also no secret that Apple is gearing up for a future where augmented reality glasses are ubiquitous. We could definitely see some or more than one experiments live on these AR glasses at some point when they are readily available and working.”

Dyrektor działu kreatywnego SPACE10 wspomina także, że wszystko to może zostać zaimplementowane w większym ekosystemie IKEA. Jakim? Tego jeszcze nie wiemy. Na razie, jeśli chcecie poznać przyszłość AR, wszystkie Everyday Experiments dostępne są tutaj.