Instagram stawia AI na straży najmłodszych użytkowników
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Instagram stawia AI na straży najmłodszych użytkowników

Zdecydowane zwiększenie poziomu ochrony najmłodszych użytkowników to cel, który przyświeca najnowszym zmianom w polityce serwisu Instagram. Wykorzystanymi narzędziami będą, między innymi, Sztuczna Inteligencja i uczenie maszynowe.

Media społecznościowe mogą być niebezpieczne

O tym, że media społecznościowe nie są najbezpieczniejszym miejscem, w szczególności dla najmłodszych użytkowników, wiadomo nie od dziś. Największe portale tego typu na świecie, już od wielu lat usiłują walczyć z niepożądanymi zjawiskami, na które narażone są korzystające z nich dzieci. Łatwo zgadnąć, że skutek tych działań jest, delikatnie mówiąc, różny. Cyberprzestępcy i osoby, które żerują na łatwowierności i ciekawości najmłodszych zastawiają coraz to nowe pułapki, by uzyskać określoną korzyść, a czasem wręcz dopuścić się czynów zabronionych.

Najnowsze zmiany w politykach Instragrama mają za zadanie czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych użytkowników, przede wszystkim, ograniczając ich kontakt z dorosłymi.

Konta niepełnoletnich będą prywatne

Z Instagrama mogą korzystać użytkownicy w wieku 13 lat i starsi. Najmłodsi, od tej pory, będą mogli zakładać wyłącznie konta prywatne. Wszystko po to, by dostęp do publikowanych na nich treści miały wyłącznie osoby zaakceptowane przez danego użytkownika. Dzięki temu, publikowane materiały nie powinny opuścić miejsca publikacji i trafić w ręce kogoś, kto mógłby wykorzystać je do działalności przestępczej.

Ograniczenia w wiadomościach bezpośrednich

Sporymi ograniczeniami objęte zostaną również wiadomości bezpośrednie między dorosłymi a nieletnimi. Dorosły, którego nie obserwuje młody użytkownik, nie będzie miał możliwości wysłania mu jakiejkolwiek wiadomości. Dodatkowo, konta będą monitorowane pod kątem nietypowej aktywności, takiej jak wysyłanie wielu wiadomości do nieznajomych. Dzięki temu, najmłodsi użytkownicy będą ostrzegani przed kontaktem z potencjalnie niebezpiecznym kontem. Z poziomu specjalnego komunikatu, będą mogli taką wiadomość usunąć, zablokować konto bądź zgłosić niebezpieczną sytuację.

Instagram brak możliwości pisania
fot. Instagram

Sztuczna Inteligencja zweryfikuje wiek użytkowników

Owszem, korzystać z Instagrama można dopiero w momencie ukończenia 13 lat, jednak wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że bardzo wiele młodych osób celowo podaje wyższy wiek, by móc założyć konto. To samo zjawisko działa w drugą stronę – starsi zaniżają swój rzeczywisty wiek, by móc bez skrępowania prowadzić korespondencję z najmłodszymi. Obu tym zjawiskom przeciwdziałać ma Sztuczna Inteligencja i uczenie maszynowe. Przedstawiciele Instagrama deklarują, że pracują nad rozwiązaniem inteligentnym, zdolnym do identyfikowania rzeczywistego wieku konkretnych użytkowników. Wszystko po to, by korzystanie z platformy było jeszcze bezpieczniejsze, a najmłodsi użytkownicy otrzymali jeszcze większą ochronę już od momentu założenia konta.

Nowe zasady serwisu wejdą w życie, w niektórych krajach, jeszcze w marcu 2021 roku. W wielu kolejnych – w ciągu najbliższych tygodni. Ochrona najmłodszych powinna być priorytetem dla każdego, kto prowadzi media społecznościowe, dlatego warto trzymać kciuki, by opracowywane technologie okazały się przydatne i skuteczne.