Intel
fot. Intel

Intel wysyła sztuczną inteligencję na orbitę

Intel poinformował o swoim wkładzie w PhiSat-1. To nic innego, jak nowy, mały satelita, który został wyniesiony na orbitę Ziemi na początku września. Na pokładzie satelity po raz pierwszy w historii znalazły się algorytmy sztucznej inteligencji.

Intel brał udział przy rozwoju nowego, małego satelity, który został wyniesiony na orbitę Ziemi 2 września bieżącego roku. Na pokładzie satelity znalazło się miejsce na kamerę hiperspektralno-termiczną, a także specjalną jednostkę przetwarzania Myriad 2 Vision. VPU znajduje się w wielu urządzeniach konsumenckich na Ziemi, ale to pierwsza podróż tego typu sprzętu na orbitę. W tym przypadku rozwiązanie Intela będzie odpowiedzialne za obsługiwanie danych lokalnych, tym samym oszczędzając naukowcom na Ziemi czasu i przepustowości łącza.

Intel implementuje AI w nowe obszary

Sztuczna inteligencja Intela na pokładzie PhiSat-1 będzie obsługiwać automatyczną identyfikację zachmurzenia. Dzięki odpowiednim optymalizacjom, satelita może oszczędzić pasmo nawet o 30 proc. bardziej względem konwencjonalnych rozwiązań. Oprogramowanie AI działające na Intel Myriad 2 zostało stworzone przez start-up Ubotica.

Najważniejszym problemem, który jest rozwiązywany przez Intela w przypadku satelity PhiSat-1 jest radzenie sobie z dużą ilością zbieranych danych. Zdjęcia Ziemi, która jest pokryta chmurami zajmują miejsce i w większości przypadków nie są do niczego potrzebne. Algorytmy będą samodzielnie analizować dane oraz usuwać niepotrzebne fotografie tak, aby nie zajmowały miejsca oraz nie były przesyłane na powierzchnię Ziemi.

To dopiero początek

Intel testuje kolejne rozwiązania, które mogłyby sukcesywnie zostać umieszczone w satelitach. Nowa generacja konstrukcji oznaczona jako PhiSat-2 miałaby mieć możliwość skorzystania z aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Te z kolei mogłyby być łatwo programowalne oraz tworzone według potrzeb przez naukowców i inżynierów.

Obecnie nie wiadomo jednak, kiedy rozwój drugiego z satelitów zostanie zakończony.