Xiaomi Smart Glasses

Inteligentne okulary według Xiaomi – coś więcej niż kolejny wyświetlacz do smartfona

Oficjalnie zaprezentowana koncepcja inteligentnych okularów według Xiaomi – Xiaomi Smart Glasses zdradza, że urządzenie, nad którym pracuje firma, będzie w stanie zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Okulary, jak deklaruje producent, mają być czymś znacznie bardziej rozbudowanym, niż tylko prostym wyświetlaczem, służącym do prezentacji powiadomień ze smartfona.

To bardzo trudne zadanie

Najtrudniejszym zadaniem, z jakim muszą zmierzyć się inżynierowie odpowiedzialni za wcielenie koncepcji Xiaomi w życie, jest umieszczenie podzespołów niezbędnych do działania Xiaomi Smart Glasses w urządzeniu, którego forma ma w żaden sposób nie odbiegać od tradycyjnych okularów. Projektowane okulary mają w ogóle nie rzucać się w oczy, sprawiając, że osoba postronna, widząca kogoś, kto nosi okulary Xiaomi, dostrzeże ich inteligentne wyposażenie dopiero po bliższym przyjrzeniu się.

Urządzeń, które muszą się zmieścić na tak niewielkiej przestrzeni, jest bardzo dużo. Zacznijmy od wyświetlacza, obecnego w obydwu szkłach. Wykonany został w technologii MicroLED, a jego rozmiar to 2,4 mm x 2,02 mm. Oznacza to, że jest, mniej więcej, wielkości ziarnka ryżu. Rozmiar pojedynczego piksela to 4 mikrometry.

Xiaomi Smart Glasses
Xiaomi Smart Glasses

Na zaimplementowanym, mikroskopijnym ekranie nie obejrzymy jednak widowiskowych, kolorowych prezentacji – celem zapewnienia jak najwyższej, możliwej jasności, przekładającej się na czytelność nawet w pełnym słońcu, jest monochromatyczny. Wyświetlany obraz, zanim trafi do ludzkiego oka, przechodzi przez soczewkę ze strukturą falowodową, która odbija go o 180 stopni.

Xiaomi Smart Glasses
Xiaomi Smart Glasses

Oczywiście, sam wyświetlacz to za mało, by Xiaomi Smart Glasses mogły działać. Potrzebne są jeszcze mikrofony, głośniki, bateria, panel dotykowy, kamera (podobnie jak w przypadku okularów Facebooka i Ray-Ban, z niewyłączalną lampką ostrzegawczą), czterordzeniowy procesor ARM i moduł WiFi/Bluetooth.

Mimo tego wszystkiego, waga okularów nie może sprawiać, że ich noszenie nie będzie wygodne. Xiaomi deklaruje, że ciężar inteligentnych okularów to zaledwie 51 gram.

Skoro Xiaomi Smart Glasses to nie tylko powiadomienia ze smartfona, to co jeszcze?

Oczywiście, okulary Xiaomi Smart Glasses potrafią wyświetlać powiadomienia ze smartfona. Można również, przy ich pomocy, prowadzić rozmowy telefoniczne. To jednak, jak uważa producent, wciąż zbyt mało. Z tego powodu, dzięki wbudowanej kamerze, okulary będą mogły tłumaczyć tekst, na który spogląda użytkownik, w czasie rzeczywistym i prezentować komunikaty nawigacji. Wszystko to, za sprawą zainstalowanego systemu operacyjnego Android. Możliwości okularów zobaczyć można na tym filmie:

Jak na tak niewielkie urządzenie, możliwości prezentują się imponująco.

Prezentację okularów, Xiaomi Smart Glasses, producent podsumowuje zdaniem „każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii”. Pozostaje mieć nadzieję, że w przypadku tego produktu, magia stanie się rzeczywistością i pewnego dnia okulary pojawią się na sklepowych półkach.