inteligentny asystent
fot. Unsplash.com

Inteligentny asystent zdiagnozuje samotność użytkownika? To możliwe

Inteligentny asystent już niedługo będzie mógł powiedzieć Ci, że jesteś samotny. Sztuczna inteligencja może dojść do takich ustaleń bazując na komendach oraz przyzwyczajeniach danego użytkownika.

Technologia powiązana z emocjami użytkownika to obszar, którym interesuje się nie tylko coraz większa liczba firm, ale również samych naukowców. Inteligentny asystent może zrobić dla nas wiele – zarezerwować bilet, włączyć odpowiednią muzykę czy zgasić światło. W przyszłości będzie również potrafił określić czy jesteśmy samotni.

Inteligentny asystent zbada wzorce językowe

Ellen Lee, profesor psychiatrii w wypowiedzi dla serwisu Digital Trends pokazała, iż zespół naukowców badał sztuczną inteligencję oraz przetwarzanie języka naturalne (NLP), szukając subtelnych wzorców językowych takich, jak wyrażane emocje czy konkretne uczucia. Dane z ponad 80 wywiadów zostały przeanalizowane w przypadku starszych osób w wieku od 66 do 94 lat. Naukowcy zbadali, w jaki sposób cechy języka są w stanie przewidzieć samotność – wszystko to na podstawie sprawdzonej skali.

Wywiady stanowiące podstawę badania miały charakter konwersacyjny i trwały do 90 minut każde. Inteligentny asystent wyposażony w algorytmy sztucznej inteligencji stworzone między innymi przez badaczy z IBM był w stanie przewidzieć tak zwaną „uznaną” samotność z dokładnością na poziomie do 94 proc.

Badanie rzuciło także nieco więcej światła na to, w jaki sposób kobiety i mężczyźni uznają samotność i wyrażają związane z nią emocje.

inteligentny asystent
fot. Unsplash.com

To dopiero początek badań

Naukowcy dopiero rozpoczynają przygodę z badaniami pozwalającymi opracować inteligentnego asystenta, który będzie mógł przewidzieć samotność użytkownika. Co ciekawe, w przyszłości technologia może pozwolić w niektórych przypadkach na codzienne angażowanie danej osoby w dyskusję, aby zapewnić jej poczucie swoistej „bliskości”. Na pierwszy rzut oka faktycznie brzmi to przerażająco, jednak liczba benefitów powiązana z taką sytuacją może być znacznie większa.

Nie ma co ukrywać – inteligentny asystent to przyszłość większości domów. Chyba trzeba będzie przestać się go w końcu bać.