Inteligentny dom osoby niepełnosprawnej według Fibaro

Inteligentny dom osoby niepełnosprawnej według Fibaro

Jak wynika ze statystyki prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia, na świecie żyje ponad miliard osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. O tym, jak rozwiązania inteligentnego domu mogą ułatwić im życie opowiedziała firma Fibaro.

Najważniejsze – ograniczenie marnowania czasu

Czas osoby niepełnosprawnej jest równie cenny co osoby cechującej się pełną sprawnością – to bezdyskusyjne. Problem w tym, że w pierwszym przypadku sporo czasu konsumują czynności, których wykonanie zajmuje nieporównywalnie więcej czasu, niż osobie cieszącej się pełną sprawnością. Kluczem, by ograniczyć te straty jest udostępnienie takich rozwiązań, by maksymalnie uprościć i dostosować czynności życia codziennego do ograniczonych możliwości poruszania się. Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez Fibaro, kluczowe są tu cztery aspekty.

Uproszczona kontrola

Jedną z najważniejszych zalet inteligentnego domu jest możliwość kontrolowania wielu przedmiotów przy pomocy smartfona. Zastąpienie tradycyjnych rozwiązań sprzętem internetu rzeczy, komunikującym się siecią sprawi, że dana osoba będzie mogła sterować wieloma elementami wyposażenia domu bez konieczności wstawania czy nadmiernego przemieszczania się – wszystko przy pomocy własnego smartfona. Włączenie i wyłączenie oświetlenia, regulacja temperatury w pomieszczeniu, odsłonięcie i zasłonięcie okien – wszystko to można wykonać przy pomocy rozwiązań smart home.

Fibaro dla osób niepełnosprawnych
fot. Fibaro

Wystarczy jedno słowo

Kolejnym ważnym elementem inteligentnego domu, kluczowym w zapewnieniu jak największego komfortu osobie niepełnosprawnej są asystenci głosowi. To kolejny krok w upraszczaniu czynności dotychczas wykonywanych z poziomu smartfona. Gdy narzędziem wprowadzania poleceń zamiast dotyku staje się głos, otrzymujemy istotne udogodnienie dla osób z wadami wzroku i problemami z poruszaniem palcami. Wystarczy kilka komend dla asystenta głosowego, by podobnie jak w przypadku sterowania z poziomu smartfona, zarządzać inteligentnym domem, a także usłyszeć wiadomości, informacje o pogodzie czy nawiązać połączenie z kontaktem w książce telefonicznej.

Automatyzacja

Dzięki sieci czujników, w tym tych dostarczanych przez Fibaro, część czynności nie wymaga nawet sterowania przy pomocy aplikacji czy asystenta głosowego – po prostu dzieje się sama po wykryciu danej aktywności. Czujnik ruchu zadba o włączenie i wyłączenie światła w danym pomieszczeniu, czujnik temperatury o optymalny klimat w mieszkaniu a czujnik zmierzchu pomoże w bezobsługowym sterowaniu oświetleniem. A to tylko kilka przykładów.

Fibaro dla osób niepełnosprawnych
fot. Fibaro

Bezpieczeństwo

Inteligentny dom osoby niepełnosprawnej powinien również zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa. Tutaj również mówimy o sieci czujników: zalania, dymu, otwarcia drzwi, ale też systemowi kamer monitoringu wnętrza czy domofonie, z którego obraz odtworzymy przy pomocy smartfona. Dodatkowo podgląd do mieszkania wyposażonego w inteligentny monitoring może mieć osoba sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym – dzięki temu może w każdej chwili sprawdzić, czy podopiecznemu nic nie grozi, bez konieczności osobistej wizyty. To szczególnie istotne zwłaszcza teraz, gdy osobiste spotkania nie są i jeszcze przez długi czas nie będą rekomendowane.

Fibaro dla osób niepełnosprawnych
fot. Fibaro

To, co w IoT najważniejsze

Urządzenia internetu rzeczy powstają przede wszystkim po to, by uczynić życie ludzi wygodniejszym. Przykłady przedstawione przez Fibaro tylko ilustrują, że technologia zmierza w dobrą stronę i istotnie może okazać się bardzo pomocna.