MIT: już wkrótce pożegnamy zegarki i kamery dla ćwiczących. Dywan wystarczy

MIT: już wkrótce pożegnamy zegarki i kamery dla ćwiczących. Dywan wystarczy

Jakie znacie rodzaje dywanów? Poza tymi najzwyklejszymi, które zdobią i chronią nasze podłogi (a w niektórych krajach także ściany), chociażby te latające, pojawiające się w bajkach dla dzieci. Są różnokolorowe, różnej wielkości, ale w przeciwieństwie do tego autorstwa naukowców z Massachusetts Institute of Technology, nie są inteligentne.

Dlaczego potrzebujemy inteligentnych dywanów?

Na dobrą sprawę, wcale ich nie potrzebujemy. Czynności, do których może zostać przeznaczony najnowszy wynalazek rodem z MIT, równie dobrze mogą monitorować urządzenia, jakie już teraz możemy kupić bez większego problemu.

Pozycję osoby wykonującej określone ćwiczenia są w stanie zarejestrować praktycznie wszystkie kamery, a liczbę powtórzeń, intensywność treningu i spalone kalorie policzą zegarki i opaski na rękę. Zintegrowanie odpowiednich czujników z dywanem, jak zarzekają się autorzy wynalazku, sprawi, że monitoring ćwiczeń ma być nieporównywalnie wygodniejszy, niż obecnie.

Jak zastąpiono kamerę?

W strukturze inteligentnego dywanu zmieszczono tysiące czujników, rozpoznających nacisk użytkownika w konkretnym momencie. Początkowa faza nauki dywanu polegała na rejestrowaniu obrazu przez kamerę, a następnie, dzięki AI, wyszukiwaniu korelatów między daną pozycją człowieka na obrazie z kamery, a tym, co zarejestrowały czujniki.

Dzięki temu, dywan dokładnie wie, gdzie znajduje się ćwicząca osoba, oraz jaką pozycję przybiera w danym momencie. Nie wierzycie? Rzućcie okiem na film:

Jak sugerują naukowcy, inteligentny dywan może zostać wykorzystany również jako…kontroler do gier! Coś na kształt Kinecta czy PS Move, tylko bez jakichkolwiek dodatkowych kontrolerów.

Cena nie będzie barierą

Co istotne, w przeciwieństwie do wielu podobnych ciekawostek technologicznych, barierą w zakupie inteligentnego dywanu nie będzie cena. Z komunikatu MIT opisującego wynalazek dowiadujemy się, że jego koszt mieści się w 100 dolarach amerykańskich.

Który dywan lepszy, inteligentny czy latający?