Pszczoły

Jak pszczoły będą chronione przez Sztuczną Inteligencję i Internet Rzeczy

Jednym z filarów naszego ekosystemu są pszczoły. Sukces 75% wszystkich upraw na świecie zależy od zapylaczy. Wiele badań wskazuje jednak na to, że światowa populacja pszczół zmniejsza się każdego dnia. Tak twierdzi też Sabiha Rumani Malik, założycielka The World Bee Project. Razem z firmą Oracle mają zamiar użyć Sztucznej Inteligencji, Internetu Rzeczy oraz Big Data, aby odwrócić ten trend.

Pszczoły a technologia

Jest wiele powodów, dla których światowa populacja pszczół się zmniejsza. Od urbanizacji, przez rosnącą liczbę drapieżników i stosowanie pestycydów, aż po zmiany klimatyczne. Jeśli obecny trend się utrzyma, a większość pszczół i innych zapylaczy wyginie, zagrożona będzie światowa produkcja żywności, różnorodność biologiczna oraz czystość powietrza. Jak Malik to ujęła:

Nasze życie jest nieodłącznie związane z pszczołami.

ang. “Our lives are intrinsically connected to the bees.”

Od 2018 roku Oracle Corporation współpracuje z The World Bee Project w stworzeniu globalnej sieci uli. W jaki sposób technologia może pomóc?

Jak pszczoły będą chronione przez Sztuczną Inteligencję i Internet Rzeczy
fot. World Bee Project

Po pierwsze, przez wykorzystanie sensorów, jakie już mamy w naszych telefonach lub innych urządzeniach Smart Home, mogą być zbierane dane, a następnie przesyłane do serwerów Oracle, gdzie algorytmy napędzane Sztuczną Inteligencją będą starały się rozpoznać lub przewidzieć atak drapieżników. Na przykład mogą one wykrywać szerszenie, których skrzydła tworzą inny dźwięk niż pszczół. Dane te mogą zostać od razu wykorzystane do ochrony zapylaczy.

Mikrofony mogą monitorować też zdrowie ula. Na podstawie zarejestrowanego dźwięku można poznać zachowanie pszczół, a przez to również temperaturę i wilgotność w ulu. Są tam montowane również kamery, które dodatkowo wspomogą modele AI w kreowaniu prawidłowych opinii.

Czas na podjęcie działania

Wyniki przesyłane są do pszczelarzy na całym świecie, którzy mogą wtedy podjąć odpowiednie działania, aby ocalić lub wspomóc swój rój. The World Bee Project ma również zamiar posłużyć się robotami w celu automatyzacji całego procesu, a swoją sieć uli rozszerzyć na wszystkie zakątki Ziemi. Każdy z nas będzie mógł pobrać wszelkie dane, które przesyłane są na serwery Oracle, a także podzielić się swoimi przemyśleniami za pośrednictwem chatu.

Technologia może nam pozwolić więc w szybkiej analizie i transferze danych, co może efektywnie przyczynić się do ochrony pszczół.

Trzymajmy kciuki.